جایزه ادبی گوزن زرد

گوزن زرد یک جایزه‌ی ادبی غیردولتی و متعلق به همه‌ی خانواده‌های ایرانی است. این جایزه، گروه داوری منحصربه‌فردی دارد؛ پدرها و مادرها و بچه‌ها. خانواده‌های داوطلب در سرتاسر ایران می‌توانند در روند انتخاب بهترین کتابِ سال مشارکت کنند.

افزودن به علاقه مندی ها

702,100 تومان

از 10,000,000 تومان

موفق نشد! :(

19 نفر

حامی پروژه

7%
7% کامل شده

با اطمینان حمایت کنید

در صورت عدم موفقیت پروژه در تامین مبلغ هدف، مبلغ پرداختی به حساب شما در دونیت بازگشت داده خواهد شد.

بانی پروژه

جایزه ادبی گوزن زرد

درباره‌ی گوزن زرد

گوزن زرد یک جایزه‌ی ادبی غیردولتی و متعلق به همه‌ی خانواده‌های ایرانی است. این جایزه، گروه داوری منحصربه‌فردی دارد؛ پدرها و مادرها و بچه‌ها. خانواده‌های داوطلب در سرتاسر ایران می‌توانند برای مطالعه و ارزیابی کتاب‌ها ثبت‌نام کرده و در روند انتخاب بهترین کتابِ سال در حوزه‌ی کودک و نوجوان مشارکت کنند.

داورهای جایزه‌ی ادبی گوزن زرد باید کتاب‌های داستانی و غیرداستانیِ راه‌یافته به فهرست‌های لاک‌پشت پرنده را تهیه و مطالعه کرده و سپس، فرم داوری هر کتاب را تکمیل کنند. نتیجه‌ی داوری هر کتاب توسط گروه اجرایی گوزن زرد ثبت می‌شود و در پایان، بهترین کتاب تألیفی و بهترین کتاب ترجمه ازنظر والدین و فرزندان آن‌ها معرفی خواهد شد.

 

چرا کتاب؟

لذت خواندن بهترین هدیه‌ی والدین به کودکان و نوجوانان است. مطمئن باشید برای آشنایی کودک با کتاب هیچ‌وقت زود نیست! کتاب هم بچه را سرگرم می‌کند و هم به او آموزش می‌دهد. خواندن کتاب‌های تصویری و داستانی به تقویت مهارت‌هایی مانند گوش دادن، درک کردن، گپ زدن و پرورش خلاقیت کودکان کمک می‌کند و در پیش‌رفت‌های درسی و تحصیلی مؤثر خواهد بود. گوزن زرد امکان و شرایط لازم را برای خانواده‌های داوطلب فراهم می‌کند تا کتاب‌های مناسب را در اختیار فرزندشان بگذارند و عادت به مطالعه را در خانواده همه‌گیر کنند. داوری خانوادگی کتاب‌ها برای انتخاب بهترین کتابِ سال باعث می‌شود انگیزه‌های کودک برای فعالیت‌های گروهی و مشارکتی بیش‌تر شود، بین خانواده‌ی مختلف ایرانی تعامل‌های سازنده درباره‌ی کتاب شکل بگیرد و ظرفیت اطلاع‌رسانی عمومی در حوزه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی افزایش یابد. معرفی بهترین کتاب ازنظر پدرها و مادرها و بچه‌ها به پدیدآورندگان ادبیات کودک و نوجوان نیز کمک می‌کند تا با دیدگاه‌های مخاطبان کتاب‌های کودک و نوجوان و نیازهای کتاب‌خوانی خانواده‌های ایرانی آشنا شوند.

 

کتاب‌ها را به خانه ببریم

اولین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی گوزن زرد از مهرماه ۱۳۹۳ با انتشار فراخوان دعوت از والدین و کودکان برای داوری کتاب‌ها آغاز شد. در مهرماه ۱۳۹۴، مراسم پایانی این جایزه با حضور پدرها و مادرها و بچه‌ها و جمعی از نویسندگان و مترجمان ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد و بهترین کتاب‌های سال به انتخاب والدین و کودکان معرفی شدند. علاوه‌بر اهدای نشان گوزن زرد، لوح تقدیر و هدیه‌ی نقدی به نویسنده و مترجم بهترین کتاب‌های سال، برنامه‌هایی مانند داستان‌خوانی، نمایش عروسکی و نمایش‌گاه معرفی و فروش کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان هم در این مراسم اجرا شد.

گوزن زرد، گروه برگزیده‌ی ترویج کتاب‌خوانی در ایران

در آبان ۱۳۹۴، جایزه‌ی ادبی گوزن زرد در دومین دوره‌ی تقدیر از افراد و گروه‌های مروّج کتاب‌خوانی برگزیده شد و یکی از طرح‌های خلاق و مؤثر در زمینه‌ی ترویج کتاب و فرهنگ کتاب‌خوانی معرفی شد.

 

 

از گوزن زرد حمایت کنیم

دومین دوره‌ی اهدای نشان گوزن زرد در حال برگزاری است و برای تأمین هزینه‌های آن به کمک همه‌ی دوستداران بچه‌ها و کتاب‌ها نیاز است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌ی ساخت ویدئو برای معرفی گوزن زرد، هزینه‌ی طراحی و ساخت نشان گوزن زرد، هزینه‌ی اجاره‌ی سالن مناسب برای برگزاری مراسم پایانی دومین دوره‌ی اهدای نشان گوزن زرد، هزینه‌ی طراحی و چاپ بروشور، هزینه‌ی هماهنگی اجرایی و اطلاع‌رسانی درباره‌ی روند اجرای این طرح در طول سال، هزینه‌ی اجرای نمایش عروسکی، هزینه‌ی هدیه برای نویسندگان برگزیده و داورهای جایزه‌ است.

درمجموع، گوزن زرد به مبلغ ۲۵ میلیون تومان نیاز دارد که امیدواریم ۱۰ میلیون تومان از این مبلغ را با کمک مردمی و از طریق دونیت جمع‌آوری کنیم. 

ما روی دوستی و هم‌راهیِ کسانی حساب کرده‌ایم که عاشق کتاب و جهانِ ادبیات‌اند و به کودکان عشق می‌ورزند. مگر نه این‌که «اگر می‌خواهیم صلح حقیقی را به جهان بیاموزیم، اگر می‌خواهیم با جنگ و خون‌ریزی مبارزه کنیم، باید از کودکان آغاز کنیم.»

 

پاداش ها

پکیج هایی که تحت عنوان پاداش در نظر گرفته شده، صرفا به رسم تشکر و قدردانی از لطف و حمایت شماست. ما هم میدانیم که ارزش مالی هدایا با مبلغ حمایت یکسان نیست اما میخواهیم یک یادگاری از ما روی میزتان داشته باشید.


2 گزارش برای این پروژه درج شده است.

روباه شنی؛ جایزه‌ی بهترین کتاب سال به انتخاب نوجوانان

2016-05-29 15:11:49

گروه اجرایی جایزه‌ی ادبی گوزن زرد به‌خاطر استقبال خانواده‌های ایرانی از این جایزه و درخواست‌های مکرر برای ارائه‌ی فهرست کتاب‌های مناسب برای نوجوانان، اولین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی روباه شنی را در سال جاری برگزار می‌کند.

هدف از این دو جایزه، ترویج کتاب‌خوانی در خانواده، اضافه شدن کتاب به سبد خرید خانوار، دسترسی خانواده به کتاب‌های مناسب و آگاهی از سلیقه و نیاز مخاطب ادبیات کودک و نوجوان است.


در جایزه‌ی ادبی روباه شنی، نوجوانان داوطلب کتاب‌های مناسب برای گروه سنی ۱۱ تا ۱۷ ساله (که به فهرست‌های سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم لاک‌پشت پرنده راه‌ یافته‌اند) مطالعه و ارزیابی خواهند کرد.
نوجوانان علاقه‌مند می‌توانند با ارسال نام و نام‌خانوادگی، سن، مقطع تحصیلی، نشانی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت، ایمیل + تصویر کارت ملی به  [email protected] برای داوری افتخاری در جایزه‌ی ادبی روباه شنی داوطلب شوند و بهترین کتاب سال ۹۳ را انتخاب کنند. هر نوجوان با خواندن ده کتاب از فهرست زیر می‌تواند داور این جایزه باشد. فرم‌های ارزیابی ازطریق پست الکترونیکی برای داوطلبان ارسال خواهد شد.

فهرست کتاب‌های پیشنهادی را این‌جا ببینید.

گوزن زرد در نمایش‌گاه کتاب تهران

2016-05-29 15:09:36

جایزه‌‌ی ادبی گوزن زرد، یکی از گروه‌های برگزیده‌ی ترویج کتاب‌خوانی در دومین جشنواره‌ی تقدیر از افراد و گروه‌های مروج کتاب‌خوانی، به مدت شش روز در غرفه‌ی چهار نهادهای مروج کتاب در بخش فعالیت‌های فرهنگی بیست‌ونهمین نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشت. تلاش گروه اجرایی گوزن زرد بر این بود که بتواند پدرها و مادرها و بچه‌های بیش‌تری را با برنامه‌ی کتاب‌خوانیِ خانوادگی‌اش آشنا کرده و از این فرصت برای معرفی کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان، معرفی فهرست لاک‌پشت پرنده، تعامل با داورهای جایزه‌ی ادبی گوزن زرد، پدیدآورندگان و ناشران کتاب‌های کودک و نوجوان، تبادل تجربه با دیگر نهادهای مروج کتاب و اطلاع‌رسانی درباره‌ی جایزه‌ی روباه شنی (جایزه‌ی بهترین کتاب سال به انتخاب نوجوانان) استفاده کند.

در این شش روز، دکتر عباس صالحی، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آقای دکتر رضا صالحی امیری، مشاور رئیس جمهور و رئیس کتاب‌خانه‌ی ملی؛ آقای علی‌اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر مهدی حجوانی، نویسنده و مدیرمسئول ماهنامه‌ی لاک‌پشت پرنده؛ دکتر مجید پویان، نویسنده و استاد دانش‌گاه؛ فرمهر منجزی، مترجم و داور جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده؛ سمیه علیپور، تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان و طراح کاراکتر گوزن زرد؛ مریم محمدخانی، سردبیر ماهنامه‌ی لاک‌پشت پرنده؛ زهره معینی‌فر، مدیر اجرایی ماهنامه‌ی لاک‌پشت پرنده؛ معصومه جمشیدی و ایمان بیغرض، داورهای جایزه‌ی ادبی گوزن زرد؛ فاطمه ستوده، نویسنده و ویراستار؛ علی پیرحسینلو، مدیر شهرکتاب هفت‌چنار؛ معصومه میرابوطالبی، نویسنده و داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ نلی محجوب، مترجم و داور جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده؛ خانم سمیرا ابوترابی، نویسنده و داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ شهلا طهماسبی، مترجم؛ سلما رضوانجو، مترجم؛ فرزانه رحمانی، نویسنده و داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ خانم فاطمه جناب‌اصفهانی، مجری تلویزیون و داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ زهرا عباسی، داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ مریم دهشیری، منتقد ادبی و داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ پری‌ماه آقاجانی، داور جایزه‌ی گوزن زرد؛ نفیسه چه‌پور و علیرضا محسنی، داورهای جایزه‌ی گوزن زرد؛ دریا دارالشفایی، حسین میرابوطالبی و سارا خداپرست، داورهای جایزه‌ی گوزن زرد و جایزه‌ی روباه شنی؛ سمانه و زینب و هادی و… دوستان بسیار دیگری که ازسر محبت و لطف به غرفه‌ی گوزن زرد سر زدند تا ما را به ادامه‌ی این مسیر دل‌گرم کنند.

گوزن زرد از مهربانی‌های نشر افق، انتشارات او، انتشارات پریان، مؤسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا،  شرکت نشر چیستا و کانون توسعه‌ی فرهنگی کودکان در نمایش‌گاه کتاب تهران سپاس‌گزار است.

 • محی سَنیسِل

  محی سَنیسِل

  تا الان 72 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مرجان خارابادی

  مرجان خارابادی

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محمدرضا کلانتری

  محمدرضا کلانتری

  تا الان 12 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • دونیت

  دونیت

  تا الان 60 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • حدیث زاهدزاده (حمایت میهمان)

  حدیث زاهدزاده (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مریم تقی‌بیگی (حمایت میهمان)

  مریم تقی‌بیگی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • علیرضا سرابچی

  علیرضا سرابچی

  تا الان 2 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Setareh Babaie

  Setareh Babaie

  تا الان 2 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Mansooreh Moayednia

  Mansooreh Moayednia

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • یاشار ایمانلو

  یاشار ایمانلو

  تا الان 25 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • نیلوفر نیک سار (حمایت میهمان)

  نیلوفر نیک سار (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محمدعلی حریری

  محمدعلی حریری

  تا الان 5 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • فؤاد صادقیان (حمایت میهمان)

  فؤاد صادقیان (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مهدی (حمایت میهمان)

  مهدی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محمدرضا کلانتری

  محمدرضا کلانتری

  تا الان 12 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • سیمین میری

  سیمین میری

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

لیوان گوزن زرد

مبلغ 50,000 تومان

2

حامی

تعداد محدود 38 از 40 مانده

در ازای انتخاب این پاداش، یک عدد لیوان ویژه گوزن زرد به پاس حمایتتان برای شما ارسال خواهد شد.


زمان تحویل: شهریور 1395 ارسال میشود هزینه ارسال: 5,000 تومان

تی‌شرت گوزن زرد

مبلغ 100,000 تومان

0

حامی

تعداد محدود 30 از 30 مانده

در ازای انتخاب این پاداش، یک عدد تی‌شرت ویژه گوزن زرد به پاس حمایتتان برای شما ارسال خواهد شد.


زمان تحویل: شهریور 1395 ارسال میشود هزینه ارسال: 5,000 تومان

لیوان و تی‌شرت گوزن زرد

مبلغ 200,000 تومان

0

حامی

تعداد محدود 20 از 20 مانده

در ازای انتخاب این پاداش، یک لیوان و یک عدد تی‌شرت ویژه گوزن زرد به پاس حمایتتان برای شما ارسال خواهد شد.


زمان تحویل: شهریور 1395 ارسال میشود هزینه ارسال: مجانی

لیوان، تی‌شرت و لوح تقدیر گوزن زرد

مبلغ 500,000 تومان

0

حامی

تعداد محدود 10 از 10 مانده

در ازای انتخاب این پاداش، یک لیوان، یک تی‌شرت و یک عدد لوح تقدیر ویژه گوزن زرد به پاس حمایتتان برای شما ارسال خواهد شد.


زمان تحویل: شهریور 1395 ارسال میشود هزینه ارسال: مجانی