زنجیره هدیه کتاب

زنجیره هدیه کتاب

گسترش کتابخوانی به عنوان راهی برای ارتقای سطح آگاهی عمومی، ترویج فرهنگ هدیه دادن کتاب و محصولات فرهنگی، تحکیم و عمق بخشیدن به دوستی ها از طریق هدیه دادن کتاب به عنوان دری برای ورود به دنیاهای تازه

افزودن به علاقه مندی ها

1,532,153 تومان

از 7,600,000 تومان

موفق نشد! :(

101 نفر

حامی پروژه

20%
20% کامل شده

با اطمینان حمایت کنید

در صورت عدم موفقیت پروژه در تامین مبلغ هدف، مبلغ پرداختی به حساب شما در دونیت بازگشت داده خواهد شد.

بانی پروژه

تیم پروژه

زنجیره هدیه کتاب

نکته: می توانید این مطلب را هم بخوانید و هم بشنوید:

Powered By Namlik

هدف
گسترش کتابخوانی به عنوان راهی برای ارتقای سطح آگاهی عمومی، ترویج فرهنگ هدیه دادن کتاب و محصولات فرهنگی، تحکیم و عمق بخشیدن به دوستی ها از طریق هدیه دادن کتاب به عنوان دری برای ورود به دنیاهای تازه

معرفی مساله اصلی
آمار سرانه مطالعه در کشور ما بر اساس معیارها و جامعه هدف بین 2 تا 76 دقیقه در روز متغیر است؛ اما در هر صورت، نسبت به آمار کشورهای پیشرفته تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. پایین بودن سرانه مطالعه، منشا بسیاری از مسائل و مشکلات فرهنگی جامعه است. با وجود اینکه نقش مسائل اقتصادی را در این میان نمی توان نادیده گرفت، قیمت به نسبت بالای کتاب، تنها یکی از ده ها دلیل کم بودن سرانه مطالعه در کشور ماست. علاوه بر این، زمانی که بحث هدیه دادن به دوستان و عزیزان پیش می آید، افرادِ کمی هستند که کتاب یا محصولات فرهنگی را به عنوان گزینه مناسب انتخاب می کنند؛ در حالی که شاید هیچ هدیه ای به اندازه کتاب نتواند نگرش انسانها را نسبت به دنیا تغییر دهد و بر زندگی شخصی و اجتماعی شان تاثیر مثبت و ماندگاری بر جای بگذارد.
ایده اولیه ما در این پروژه، حذف هزینه تهیه کتاب برای تشویق افراد به «بیشتر کتاب خواندن» است. تحقیقات و تجربیات ما نشان داده است در صورتی که کتاب و محصولات فرهنگی با تخفیف مناسب و یا رایگان در اختیار عموم قرار گیرد سرانه مطالعه افزایش خواهد یافت.

ما در این پروژه قصد داریم افراد را در زنجیره های مطالعاتی قرار دهیم که در آنها، طبق الگویی مشخص، کتاب به صورت رایگان در سطح کشور و بین تمامی اقشار جامعه بچرخد. 

بانیان این پروژه کتاب را خریداری کرده و همراه با کارتی شامل توضیح مختصری از برنامه، به عنوان یک «هدیه» برای افراد ابتدای زنجیره ارسال می نمایند. آنها موظف هستند پس از دریافت، طی مدت زمانی مشخص (بین 20 روز تا یک ماه) کتاب را بخوانند و سپس آن را به بهترین دوست خود هدیه دهند. البته در صورتی که در مدت زمان مقرر، موفق به خواندن کتاب نشدند باز هم باید زنجیره را ادامه دهند و کتاب را نزد خود نگه ندارند. 

این پروژه علاوه بر ارتقاء سطح مطالعه، مفاهیم و ارزش های فرهنگی را در جامعه گسترش خواهد داد که از این میان می توان به بحث و گفتگو با محوریت کتاب و شروع دوستی های جدید بین افرادی که علاقه مشترکی به اسم «مطالعه» دارند اشاره کرد. هر کتاب جدید، دریچه ای است به یک دنیای تازه و مطالعه یک کتاب و صحبت درباره آن، انسانها را در یک تجریه منحصربفرد از این جهانِ جدید شریک می کند؛ تجربه ای که شاید تنها با «سفر کردن» قابل قیاس باشد؛ با این تفاوت که «کتاب خواندن» سفری است هم در مکان و هم در زمان.


پیش بینی اثر پروژه
فاز اول پروژه با 400 کتاب آغاز خواهد شد. این کتاب ها از میان کتاب های مطرح و پرفروش در زمینه ادبیات داستانی و موضوعات عام انتخاب می شوند؛ کتاب هایی که باید هر کسی در طول زندگیش بخواند. اگر هر کتاب یک ماه در اختیار هر فرد قرار داشته باشد در طول یک سال کتاب به دست 12 نفر می رسد. با پیش بینی اینکه 7 نفر از این 12 نفر کتاب را می خوانند در پایان سال حداقل 2800 کتاب خوانده شده است. با در نظر گرفتن تعرفه های پستی، در کمترین حالت، هزینه لازم به یک ششم و در بهترین حالت به یک هیجدهم بودجه لازم برای مطالعه یک ساله این افراد با این تعداد کتاب کاهش پیدا خواهد کرد و احتمال دسترسی به کتاب مناسب برای افراد شرکت کننده در زنجیره، که در فاز اول پنج تا شش هزار نفر خواهند بود، حداقل دو و نیم برابر خواهد شد.

 


زنجیره چگونه شکل می گیرد و افراد ابتدای زنجیره چگونه انتخاب می شوند؟
مهم ترین بخش این پروژه، انتخاب افراد ابتدای زنجیره است؛کسانی که اهمیت کتاب و ارتقای فرهنگ را بدانند تا زنجیره ادامه پیدا کند. چند ماهیست که در جهت پیدا کردن افراد مناسب، گروه هایی در شبکه های اجتماعی راه اندازی شده است که این گروه ها سازوکار مشخص و حساب شده ای دارند. گروه ها در 3 سطح تعریف شده اند: افراد، ابتدا در سطوح میانی قرار می گیرند و سپاس با نظارت مدیران گروه (که از بین اعضا انتخاب شده اند) هر هفته 5 نفر به سطح 1 ارتقا می یابند. در حال حاضر سطح 1 نزدیک به 50 عضو و سطح 2، 500 عضو دارند. ملاک ارتقاء افراد به سطح بالاتر، روند مطالعاتی آنهاست. این سازو کار خود روشی برای تشویق افراد به مطالعه است.

در سطح 1 افراد در هر ماه حداقل 2 و یا حداکثر 4 کتاب به صورت گروهی مطالعه می کنند و مورد نقد و بررسی قرار می دهند. افرادی که در ماه حداقل 1 کتاب را مطالعه نکنند به سطح 2 باز می گردند. پیش بینی می شود تا زمان اجرایی شدن این پروژه، تعداد اعضای سطح 1 به 100 نفر برسد.

هم اکنون تقاضا برای عضویت بسیار زیاد است اما ما قصد داریم تلاش خود را بر انسجام و مدیریت بهتر گروه ها متمرکز کنیم. با ارتقا افراد به سطح 1 نفرات جدیدی به گروه سطح 2 اضافه خواهند. در برنامه ریزی میان مدت ما، تعداد اعضای سطح میانی به 800 تا 1000 نفر خواهد رسید. علاوه بر این 3 گروه، کانال تلگرامی با نام «یه جرعه کتاب» با 12000 عضو در حال فعالیت است مطالبی که در این کانال منتشر می شود شامل گزیده ای از مطالعات 3 مدیر این کانال، مطالب برگزیده گروه ها و همچنین نکات فرهنگی و اخلاقی می باشد. معمولا هر ماه در کانال یه جرعه کتاب، 3 مسابقه کتابخوانی برگزار می گردد. بخشی از اعضای ابتدای زنجیره از شرکت کنندگان و برندگان مسابقه های کتابخوانی کانال تلگرامی یه جرعه کتاب خواهند بود.

معرفی متولیان
این برنامه توسط یک تیم مستقل به مدیریت محمدرضا احمدی انجام می پذیرد. اعضای این تیم سابقه ای چند ساله در برگزاری و شرکت در برنامه های مرتبط با کتاب را دارند.

محمدرضا احمدی دارای کارشناسی ارشد مکانیک (از دانشگاه صنعتی امیرکبیر) فعال در حوزه های فرهنگ و  هنر  و نیز در سازمان های عام المنفعه و مردم نهاد است. او  از سال 85 در عرصه کتاب و کتابخوانی فعالیت داشته که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-    مسئول پشتیبانی بخش صحافی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم  (تهران، 1392)
-    همکاری در تدوین و ترجمه کتابچه "نمایشگاه های بین المللی کتاب در کشورهای خارجی" به سفارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 
-    همکاری در بخش بین الملل، غرفه کتب نفیس و نسخ خطی بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران   (تهران، 1391)
-    مدیر فنی و هنری سایت کتاب نفیس، قرآن سرا 
-    همکاری در برگزاری چندین نمایشگاه استانی، شهرستانی و...

 

معرفی سوابق این پروژه و کارهایی که تا به امروز انجام شده
نظیر این پروژه در ایران بی سابقه است؛ اما کمپینی با نام Book Runner در دنیا در جریان است که تا حدودی با پروژه زنجیره کتاب مشابهت دارد. سازوکار این کمپین بدین صورت است که هر فرد پس از خواندن کتاب، آن را در محلی عمومی رها می کند تا فرد علاقمند دیگری آن را بردارد و بخواند و پس از خواندن، دوباره آن را برای استفاده افراد بعدی در یک مکان عمومی دیگر بگذارد. اما به نظر می رسد این روش با توجه به شرایط فرهنگی کشور ما، محدودیت های قابل توجهی داشته باشد. با توجه به این محدودیت ها ما سعی کرده ایم سیستم متناسبی با فرهنگ کشورمان طراحی کنیم که علاوه بر ترویح کتابخوانی، بتواند افراد بیشتری را تحت پوشش طرح قرار دهد.

 

کانال تلگرام یه جرعه کتاب


نیازمندی پروژه
پیش بینی بودجه مورد نیاز برای فاز اول 7.600.000 معادل هفت میلیون و ششتصد هزار تومان است. این مبلغ شامل هزینه خریداری کتاب، طراحی و چاپ دفترچه راهنمای پروژه و هزینه های پست می باشد. قیمت هر یک از کتاب ها بین 14000 تا 18000 تومان خواهد بود.

افراد با ثبت نام در سایت و وارد نمودن نام دوستی که کتاب را از او دریافت کردند و دوستی که قصد دارند کتاب را به وی هدیه دهند، موقعیت خود را در زنجیره و مسیر حرکت کتاب را مشخص خواهند کرد. افراد به نسبت میزان تاثیر خود در تداوم زنجیره امتیاز دریافت می کنند و زمانی که میزان امتیازشان به حد معینی برسد در راس زنجیره های بعدی قرار خواهند گرفت.

ما امیدوارم برای شروع این پروژه، پس از دریافت حمایت مالی در فاز اول، نزدیک به 400 کتاب تهیه کنیم و هدیه دهیم. این کتاب ها به اعضای فعال گروه تلگرامی مرتبط با این پروژه در سراسر کشور اهدا خواهد شد. این افراد موظفند پس از مطالعه کتاب آن را به بهترین دوستشان هدیه کنند و این روند برای افراد بعدی ادامه خواهد یافت.  

 

فهرست کتاب‌های مورد نظر

 

چشم انداز آینده
با توجه به ماهیت فرهنگی پروژه به نظر می رسد بتوان در مراحل بعدی آن را به یک جریان اجتماعیِ خودجوش تبدیل کرد که تامین بودجه اولیه آن به صورت داوطلبانه و یا در قالب مسئولیت اجتماعی توسط شرکت ها و ارگان ها صورت پذیرد. 

علاوه بر این، ما در نظر داریم برنامه های دیگری در راستای ترویج کتابخوانی انجام دهیم که از میان آنها  می توان به کتابخانه ی سیار (Bookmobile)، دالان کتاب، سایت فروش پر تخفیف کتاب، مسابقه های کتاب خوانی و... اشاره نمود.

 

 

متولیان پروژه

این برنامه توسط یک تیم مستقل به سرپرستی محمدرضا احمدی انجام می پذیرد. اعضای این تیم سابقه ای چند ساله در برگزاری برنامه های فرهنگی، برنامه های مرتبط با ترویج فرهنگ کتابخوانی و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی کتاب را دارا می باشند. 

 

1. محمدرضا احمدی ایده پرداز و سرپرست تیم

محمدرضا احمدی کارشناسی ارشد مکانیک (از دانشگاه صنعتی امیرکبیر) ایده پرداز و  فعال حوزه های فرهنگی و هنری و دارای سابقه ی همکاری با سازمان های عام المنفعه و مردم نهاد می باشد او از سال 85 در عرصه ی کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی فعالیت داشته که از مهم ترین این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- مسئول پشتیبانی بخش صحافی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم (تهران، 1392)

- همکاری در ترجمه و تدوین کتابچه "نمایشگاه های بین المللی کتاب در کشورهای خارجی" به سفارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

- همکاری در بخش بین الملل، غرفه کتب نفیس و نسخ خطی بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران (تهران، 1391(

- دبیر انجمن عکاسان ایران زمین (سالهای 87و88)

- مدیر فنی و هنری سایت کتاب نفیس، قرآن سرا

- همکاری در برگزاری چندین نمایشگاه استانی، شهرستانی و...

 

2. امیر الیاس مهر فعال حوزه کتاب و نشر

امیر الیاس مهر دارای بیش از 35 سال سابقه در زمینه های فرهنگی خصوصا برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی می باشد. وی علاوه بر این همکاری های موثری با ناشر های برتر کشور و انجمن های صنفی (انجمن ناشران کودک و نوجوان، انجمن ناشران انقلاب اسلامی و...) داشته است. نظر به فعالیت موثر و ارزنده ی این بزرگوار به جرات می توان ایشان را پدرنمایشگاه های کتاب ایران نامید.

 

3. سجاد محمودی عکاس و گرافیست تجربی

از سال 1389 در حوزه ی کتاب و هنر فعالیت داشته است فعالیت وی در حوزه ی هنر و کتاب با هم تلفیق شده و نمود آن را در طراحی جلد کتاب های مطرح می توان مشاهده نمود. از مهمترین مقام های اجتماعی و هنری او می توان به موارد زیر اشاره نمود

- وبلاگ نویس برتر کشوری (1390- تهران) 

- برگزیده ی پوستر صلح در مسابقات ملی جهانی عاری از خشونت (1391 – مشهد)

- برگزیده ی پوستر جشنواره ی ملی آسیب های شبکه های مجازی (1394 - زنجان)

 

 

4. گلريز بخشى زاده فعال حوزه کتاب

گلریز بخشی زاده علاوه بر فعالیت های حرفه ای در زمینه های حقوقی و وکالت حضوری موثر در فعالیت های عام المنفعه و خیریه داشته و از سال 80 در حوزه کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی فعال بوده است.

 

 

لازم به ذکر است علاوه بر این دوستان، عزیزان بسیاری از نقاط مختلف کشور ما را در این برنامه همراهی خواهند نمود و بعضا برای حفظ ماهیت حرکت شان تمایل دارند به صورت گمنام باقی بمانند.

1 گزارش برای این پروژه درج شده است.

برنامه ی حمایت از نویسندگان جوان

2016-01-23 13:39:04

چند روزی ست که به حمایت نویسندگان جوان می پردازیم.

در راستای برنامه های حمایتی و تشویقی، بناست هر روز نوشته های نویسندگان جوان رو در کانال تلگرامی 12 هزار نفری یه جرعه کتاب قرار بدیم.

پس از تایید نوشته های ارسالی نویسندگان جوان، مطلب در کانال تلگرامی یه جرعه کتاب قرار می گیرد.

در روزهای نخستین 1 مطلب، اما با توجه به استقبال چشمگیر هر شب دو مطلب از نویسندگان آماتور با اسم و مشخصاتشان در کانال قرار می گیرد..

 • محی سَنیسِل

  محی سَنیسِل

  تا الان 68 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • یاشار ایمانلو

  یاشار ایمانلو

  تا الان 24 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • سوسن عسکری (حمایت میهمان)

  سوسن عسکری (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • sayeh (حمایت میهمان)

  sayeh (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • علیرضا (حمایت میهمان)

  علیرضا (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 3 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 3 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • حنانه (حمایت میهمان)

  حنانه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • pezeshki (حمایت میهمان)

  pezeshki (حمایت میهمان)

  تا الان 4 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • کوروش نصیری (حمایت میهمان)

  کوروش نصیری (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • جواد یزدانی

  جواد یزدانی

  تا الان 24 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • سروش (حمایت میهمان)

  سروش (حمایت میهمان)

  تا الان 2 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • شکیبا (حمایت میهمان)

  شکیبا (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ali reza alavi

  ali reza alavi

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • znb (حمایت میهمان)

  znb (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 16 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محمود (حمایت میهمان)

  محمود (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • سیده طاهره پوررهنما (حمایت میهمان)

  سیده طاهره پوررهنما (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • نحمه (حمایت میهمان)

  نحمه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • فائزه (حمایت میهمان)

  فائزه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Khalil Amini (حمایت میهمان)

  Khalil Amini (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مهسا اکبرزاده جوان

  مهسا اکبرزاده جوان

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • جواد محمدی خلیق (حمایت میهمان)

  جواد محمدی خلیق (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • فاطمه (حمایت میهمان)

  فاطمه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • رضوان مطهری (حمایت میهمان)

  رضوان مطهری (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • بهاره شهنواز

  بهاره شهنواز

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • خديجه محمد (حمایت میهمان)

  خديجه محمد (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • زکیه احمدی (حمایت میهمان)

  زکیه احمدی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مهدی محرمی نمین (حمایت میهمان)

  مهدی محرمی نمین (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مژده (حمایت میهمان)

  مژده (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Nazanin (حمایت میهمان)

  Nazanin (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 3 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • زهرا علی موسی (حمایت میهمان)

  زهرا علی موسی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • آیدا (حمایت میهمان)

  آیدا (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • طهورا (حمایت میهمان)

  طهورا (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • نیلوفر دراج (حمایت میهمان)

  نیلوفر دراج (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • zohre (حمایت میهمان)

  zohre (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مهدوي (حمایت میهمان)

  مهدوي (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مریم (حمایت میهمان)

  مریم (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • زهرا (حمایت میهمان)

  زهرا (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • صالح لطفی

  صالح لطفی

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mohaďaseh javaheri

  mohaďaseh javaheri

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • عاطفه (حمایت میهمان)

  عاطفه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 2 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • zeinab (حمایت میهمان)

  zeinab (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محمد صفاریون (حمایت میهمان)

  محمد صفاریون (حمایت میهمان)

  تا الان 2 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • محبوبه شمس

  محبوبه شمس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Parva Parvaa

  Parva Parvaa

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • maryam noohi

  maryam noohi

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • افسانه (حمایت میهمان)

  افسانه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • سیما خسروی (حمایت میهمان)

  سیما خسروی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • فرشته پزشکی (حمایت میهمان)

  فرشته پزشکی (حمایت میهمان)

  تا الان 9 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • گلریز بخشی زاده اردستانی (حمایت میهمان)

  گلریز بخشی زاده اردستانی (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ندا غلامي (حمایت میهمان)

  ندا غلامي (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • زهرا کهن زاده (حمایت میهمان)

  زهرا کهن زاده (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • فاطمه (حمایت میهمان)

  فاطمه (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • یاسین افتخاریان (حمایت میهمان)

  یاسین افتخاریان (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Navid Jalalmanesh

  Navid Jalalmanesh

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • رامین اکبری (حمایت میهمان)

  رامین اکبری (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 8 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • حسن طاهریان (حمایت میهمان)

  حسن طاهریان (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مريم قرباني

  مريم قرباني

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • mehr (حمایت میهمان)

  mehr (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • عطیه غفوری

  عطیه غفوری

  تا الان 12 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • عطیه غفوری

  عطیه غفوری

  تا الان 12 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • (حمایت میهمان)

  (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Mahdi Shahmoradi

  Mahdi Shahmoradi

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • حنا زینلی

  حنا زینلی

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • مصطفی سردشتی

  مصطفی سردشتی

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 4 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • علی دژبان (حمایت میهمان)

  علی دژبان (حمایت میهمان)

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • ناشناس

  ناشناس

  تا الان 1 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • Morteza Ziaeemehr

  Morteza Ziaeemehr

  تا الان 5 بار از پروژه‌ها حمایت کرده

 • جواد یزدانی

  جواد یزدانی

  تا الان 24 بار از پروژه‌ها حمایت کرده