یک دست صدا نداره!

به نظرتون تو ۱۷ دقیقه چه کارهایی می‌شه کرد؟می‌شه توییتر یا اینستاگرامتون رو چک کنین یا با زنگ زدن به دوست قدیمیتون یه خبری ازش بگیرین.اما تو این مدت خیلی چیزها میتونه اتفاق بیفته!

کیک استارتر صبح روز سه شنبه ۲۴ فوریه پروژه ای به نام پبل تایم از شرکت پبل واچ (pebble watch) روی سایت خودش گذاشت که برای دومین بار برای ساختن ساعت های مچی هوشمند از حمایت های مردمی استفاده کنه.این شرکت برای پروژه اخیرش به ۵۰۰،۰۰۰ دلار احتیاج داشت و در کمال ناباوری بعد از ۱۷ دقیقه این مقدار پول جمع آوری شد و بعد از نیم ساعت به ۱ میلیون دلار رسید و رکورد سریع ترین پروژه ای که این مقدار سرمایه مردمی رو جمع آوری میکنه رو زد.ویدیو این پروژه بسیار جالبه که میتونین اینجا ببینین.جالبه که بدونین پبل واج دو سال پیش برای یکی از اولین مدل ساعت های هوشمند خودش از کیک استارتر کمک گرفت و پروژه اونها با موفقیت تامین مالی شد.

229a9025fbd215d56191ddd41cafe335_large

چرا  از این پروژه  اینقدراستقبال شد؟

اساس پروژه هایی که در کیک استارتر و خیلی از وبسایت های دیگه ای که تو این زمینه کار میکنن اینه که به ازای حمایت به مقدار معینی، هدایایی از طرف صاحب پروژه به حمایت کننده ها تعلق می‌گیره مثلا در همین پروژه پبل تایم اولین کسایی که ۱۵۹ دلار به این پروژه کمک می‌کنن یک ساعت مچی  هدیه می‌گیرن و یا اگر ۱۷۹ دلار کمک کنند (بدون نیاز به این که جزو اولین کسایی باشن که کمک می‌کنن) یک ساعت مچی هدیه می‌گیرن. بنابراین مهمترین دلیل موفقیت این پروژه ها، ایجاد انگیزه در حمایت کننده ها برایاستفاده از مزایای پروژه ها (مانند این هدایا )به عنوان اولین کسانی که ازشون برخوردار میشن، هست.

این شرکت بعد از روز اول با دیدن این رکورد و فراهم شدن چند برابر بیشتر از  پول مورد نیاز خودش با این سرعت،با هیجان دو چندان شروع به اجرای پروژه کرد و همچنان در تلاشه که با سرعت بیشتری این ساعت ها رو به دست حمایت کننده ها و در نهایت مشتری های خودش برسونه.

شاید برای شما سوال پیش بیاد که چرا اینجور پروژه ها از (VC(venture capital ها یا سرمایه گذارهای خطر پذیر استفاده نمیکنند؟در این باره در پست بعدی صحبت خواهم کرد،با من همراه باشید.

به قلم شیدا میرجهانی

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها