نقش کراودفاندینگ در توسعه پزشکی و سلامت

محقق بیماری Ebola برای یافتن روش درمان این بیماری از کراودفاندینگ کمک گرفت.

محقق بیماری Ebola برای یافتن روش درمان این بیماری از کراودفاندینگ کمک گرفت.

ترجمه و تدوین از: زهرا حاتمی


هیچ بعید نیست که بعد از آشنایی با مفهوم کراودفاندینگ پرسش ها به سمت حوزه های فعالیتی این ساختار جمع سپاری مالی سوق پیدا کند. قطعاً در جستجوها و وب گردی های مان با یکی از مهم ترین حوزه هایی که Crowdfunding می تواند در آن اثری فوق العاده مهم داشته باشد روبرو خواهیم شد؛ سلامت و بهداشت.

یکی از مثال هایی که در این راستا با آن برخورد داشتم مطلب زیر از روزنامه ی Los Angeles Times به قلم Tony Perry بود.

محقق بیماری Ebola برای یافتن روش درمان این بیماری از کراودفاندینگ کمک گرفت.

یکی از دانشمندان موسسه ی تحقیقاتی اسکریپس (Scripps Research Institute) که پروژه ی جهانی مبارزه با ابولا را هدایت می کند، برای تسریع در روند آزمایشات و یافتن راهی برای درمان بیماری از کراودفاندینگ به عنوان مسیری برای جمع آوری پول و تهیه ی تجهیزات لازم برای آزمایشات استفاده کرد.

Erica Ollmann Saphire استاد دپارتمان ایمنی شناسی و علوم میکروبی، به امید جمع آوری مبلغ $۱۰۰,۰۰۰ پروژه ای را در وب سایت www.crowdrise.com راه اندازی کرد تا مکمل بودجه ی پرداختی از سوی دولت باشد.

بیست و پنج آزمایشگاه در هفت کشور در حال ارسال آنتی بادی ها به موسسه اسکریپس هستند تا Saphire و همکارانش بهترین راه ممکن برای درمان ابولا را بیایند. به گفته ی خودِ Saphire “ما و ویروس ابولا در مسابقه هستیم“. Saphir در صفحه ی شخصی فیسبوکش عنوان کرد: “نمونه ها از سراسر جهان به آزمایشگاه ما فرستاده می شن، اما تعداد نمونه ها نسبت به تجهیزات فعلی موجود برای پردازش اونها بسیار بیشتر هستند. تهیه ی بودجه ی لازم برای تجهیز کردن آزمایشگاه باعث میشه تا با تکاپو و پشتکار بیشتری مبارزه با ویروس ابولا رو ادامه بدیم”. همچنین در سمیناری با عنوان “توقف شیوع مرگبار ابولا” محدودیت های موجود در بودجه های دولتی را شرح داد و به شدت از سیاست های بازار آزاد انتقاد کرد و از مردم خواست تا از کمپین راه اندازی شده برای تجهیز آزمایشگاه حمایت کنند و از طریق کراودفاندینگ کمک های مالی لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

“اگر سرمایه ی بیشتری داشتم، با خرید تجهیزات جدید برای آزمایشگاه می تونستم به سرعت پیشرفت این پروژه ی مهم شتاب بیشتری بدم”.

تحقیقات نشان می دهند که آمار محققان و دانشمندانی که از طریق کراودفاندینگ و دونِیشن (Donation) پروژه های مربوط به سلامت را ادامه داده و نتیجه بخش می کنند در حال افزایش است. چرا که غالباً بودجه های دولتی با رکود و محدودیت مواجه هستند و انتخاب جمع سپاری مالی به عنوان راه حلی در نظر گرفته می شود که منفعت جمعی بیشتری برای پروژه های سلامت به همراه دارد. در واقع هم مردم عمل خیر خواهانه ای را انجام داده اند و هم پروژه ای در راستای سلامت جامعه و خودشان پیشرفت خواهد کرد.

در نهایت پروژه ی جمع سپاری مالی اینترنتی برای شتاب دادن به تحقیقات مبارزه با ویروس ابولا توانست در طول دو هفته بیش از مقدار پیش بینی شده ($۱۰۰,۰۰۰) سرمایه جمع آوری کند.

منبع: http://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-ebola-crowdfunding-20141012-story.html

به قلم نویسنده مهمان

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها