چگونه مبلغ مورد نیاز برای پروژه را تخمین بزنیم؟

هنگامی که صحبت از تامین سرمایه برای یک پروژه خلاقانه یا عام المنفعه میشود، crowdfunding یکی از بهترین روش‌ها به حساب می‌آید.در یکی از پست‌ها به این پرداختیم که از چه روشی می‌توانیم ایده خود را به دیگران معرفی کنیم، اما یکی از مهمترین مسائل و ابهامات در هنگام تعریف پروژه تخمین زدن مقدار مورد نیاز برای یک کمپین است. ما در این پست ابتدا به دلایل و فواید تخمین درست اشاره می‌کنیم و بعد به سراغ راه‌های مناسب برای تخمین مبلغ مورد نیاز می‌رویم.

چرا تخمین درست مبلغ به نفع ماست؟money-1

تخمین مبلغ به شما این امکان را می‌دهد که از مقدار سود و زیان پروژه باخبر شوید و ببینید که آیا اجرای این پروژه به نفع شماست یا نه. همچنین هدف اصلی برآورد قیمت این است که ببینید آیا وجه لازم برای پروژه را در اختیار دارید یا خیر که در صورت منفی بودن این سوال با راه حل های متفاوتی میتوانید به وجه مورد نیاز دسترسی پیدا کنید که یکی از راه حل ها استفاده از Crowdfunding است.

برنامه ریزی برای تعیین مبلغ هدف

خیلی‌ها بر سر این اختلاف نظر دارند که آیا باید مبلغ را پایین‌تر از حد نیازمان تعیین کنیم یا بالاتر از آن که تمام خرج های کمپین را هم پوشش دهد؟ جواب این سوال به استراتژی شما برای بازاریابی کمپین‌تان  و نوع کمپین بستگی دارد. به طور مثال در پروژه‌های خلاقانه که باید برای حمایت کننده‌ها پاداش یا هدایایی در نظر بگیرید، بهتر است حواستان به هزینه‌های تهیه هدایا و هزینه های ارسال اونها باشد پس معمولا در این پروژه ها هدف مبلغ کمی بیش از مبلغ مورد نیاز برای اجرای پروژه تعیین میشود. اما از طرفی هم اگر شما مبلغ را زیاد در نظر بگیرید ممکن است باعث دلسردی و عدم اطمینان حامیان شما از موفقیت پروژه شوید. اما با این همه تضاد باید چه کنیم؟

ابتدا تمام هزینه ها را یادداشت کنید.هزینه های پروژه عمدتاً شامل موارد زیر هستند:

  • هزینه‌‌های تولید
  • هزینه‌های پاداش‌ها(خریداری و هزینه ارسال)
  • هزینه کارمزد(پلتفرم Crowdfunding)
  • هزینه بازاریابی و مدیریت ارتباطات با مخاطب‌ها
    در بین تمام این هزینه‌ها هزینه بازاریابی مهمترین هزینه هست و اگر آن را نادیده بگیرید کاملا به ضرر شماست. در واقع این هزینه از زمان قبل از کمپین شروع می‌شود و تا بعد از اتمام کمپین ادامه پیدا می‌کند.

بعد از برآورد تقریبی هزینه‌ها، بهتر است این سوالات را از خودتان بپرسید:
۱)آیا هزینه‌های برآوردی برای کل پروژه است یا فقط برای شروع آن؟
۲)آیا نقاط عطف پروژه را در هر سطح مشخص کردم؟ به عنوان مثال آیا در این سطح نیاز به لوازم و تجهیزات دارم؟ آیا نیاز به اجاره یک استودیو یا گالری دارم؟

پیشنهاد می‌کنیم حتما برای برآورد هزینه ها از اکسل استفاده کنید چون هم راحت تر است و هم آن را در صورت نیاز میتوانید با حامیان‌تان به اشتراک بذارید. این نکته را در نظر داشته باشید که شما میتوانید برای  مرحله‌های مختلف پیشرفت پروژه، کمپین های متعددی را تعریف کنید تا هم مبلغ مورد نیاز هر کمپین و هم زمان ۱۰۰% شدن آن کمتر شود و اینکه در هر سطحی از پروژه تسلط زیادی بر کاری که باید انجام شود داشته باشید. دانستن این نکته به شما کمک می‌کند که شما بعد از اجرای کمپین حدودا چند حمایت کننده خواهید داشت. طبق آمار هرکسی با درآمد ۶۰ میلیون تومان در سال و یا کمتر میتواند ۵% آن را در سال و با درآمد های بالای ۶۰ میلیون تومان می‌تواند ۱۰% درآمد سالانه اش را برای سرمایه گذاری و Crowdfunding خرج کند، پس شما با تقریب خوبی میتوانید برآورد کنید که احتمالا چند حامی خواهید داشت.

به طور مثال فرض کنید قصد تولید یک دستگاهی برای جذب بهتر نیروی خورشیدی دارید. برای برآورد مبلغ هدف ابتدا باید هزینه های مختلف را دریابید به عنوان مثال هزینه تهیه قطعات، هزینه اجاره کارگاهی برای تولید، هزینه نیروی انسانی و..  که از هزینه‌های تولید محسوب می‌شود در مجموع ۶ میلیون تومان برای شما هزینه دارد. همچنین برآورد می‌کنید که برای پاداش‌های پیشنهادی حدود ۱ میلیون تومان باید خرج کنید. معمولا هزینه های پلتفرم های Crowdfunding هم بین ۱ تا ۷% کل مبلغ جمع آوری شده است و در نهایت هزینه بازاریابی و آپدیت کردن شبکه های اجتماعی(با احتساب احتمالی استخدام نیروی انسانی برای این کار) ۲ میلیون تومان است. شما می‌دانید که در مرحله اول اجرای این پروژه هستید پس این هزینه‌ها تنها برای تولید یک محصول ساده اولیه است. در مجموع شما به ۱۰ میلیون تومان برای تامین هزینه‎ها نیاز دارید. همچنین می‌توانید برآورد کنید که با درآمد اکثریت مردم شما احتمالا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ حامی خواهید داشت.

در آخر خیالتان راحت باشد که با انجام مراحل بالا میتوانید اطمینان مناسبی از هزینه های خود و تعیین مبلغ مورد نظر به دست آورید.

به قلم شیدا میرجهانی

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها