گزارشی کوتاه از پروژه های دونیت در حوزه اشتغالزایی به بهانه روز ملی کارآفرینی

ششم مرداد، روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای گرامی باد.

ششم مرداد، روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای گرامی باد.

در سال گذشته در دونیت سه پروژه در حوزه اشتغال و کارآفرینی به موفقیت دست یافتند. پروژه کارگاه تجمیع قالی بافی خاکک در استان سیستان و بلوچستان و پروژه کارگاه قالیبافی روستایی در استان همدان که قصد داشتند با مبلغ بیست میلیون تومان برای ۴۵ نفر شغل ایجاد کنند تنها بخشی از این موفقیت بودند.

سومین پروژه، پروژه فایندیما بود که توانست با پیش‌فروش بیش از چهارصد گجت، امکان تبدیل رویای سه جوان خلاق ایرانی به یک پروژه واقعی را فراهم کند و گام کوچکی در جهت رشد اقتصادی کشور و حمایت از تولید داخلی بردارد.

علاوه بر این، پروژه دستادست در دونیت که پیش از آغاز سیاست همه یا هیچ طراحی شده بود، با وجود اینکه نتوانست تمام مبلغ هدف خود را جمع‌آوری کند تاثیرات بسیار مثبتی بر جای گذاشت. قسمتی از پولی که از طریق این کمپین جمع آوری شد در پروژه ایجاد کارگاه خیاطی زنان روستاهای قره قوزلو و چپقلو برای خرید مواد اولیه برای اولین سری تولیدات و به عنوان Seed Funding صرف شد. بخش دیگری از پول نیز برای راه‌اندازی بازارچه اسفندماه دستادست مورد استفاده قرار گرفت که در آن تولیدات ۱۱ گروه روستایی، توان‌افزایی یا خیریه به همراه ۲۹ هنرمند و تولیدکننده مستقل برای فروش عرضه شد. این مبلغ که پس از بازارچه به صندوق دستادست بازگشته، اکنون در پروژه کارگاه خیاطی برای تولید نمونه‌های اولیه مصرف می‌شود. در این کارگاه خیاطی ۴۰ زن روستایی مشغول‌به‌کارند. گزارش‌های بیشتر در باره این پروژه را می‌توانید در سایت دستادست بخوانید.

به اعتقاد اعضای دونیت، کارآفرینی تنها راه برای ایجاد شرایط اقتصادی پایدار و مناسب برای یک فرد، یک خانواده و یا یک جامعه است و به همین دلیل، از پروژه‌هایی که به جای کمک مستقیم، سعی می‌کنند برای افراد کار ایجاد کنند و کمک کنند تا آنها طعم دسترنج خود را بچشند استقبال و حمایت می‌کند. در همین راستا پروژه راسته دوستی اخیرا در دونیت آغاز به کار کرده است. این پروژه قصد دارد تولیدات دستی زنانِ تحتِ سرپرستی کمیته امداد را به فروش برساند. شاید شما برای خرید تولیدات دستی گزینه‌های بهتر و متنوع‌تری به لحاظ قیمت داشته باشید، اما اینکه می دانید خرید شما در ایجاد تغییری هر چند کوچک برای یک خانواده موثر است به آن ارزش فوق‌العاده ای می‌بخشد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

photo_2016-06-16_15-56-31

دونیت روز ملی کارآفرینی را به تمامی کارآفرینان تبریک می گوید و برای آنان دستانی پرتوان، گام هایی استوار و همتی بلند آرزو می‌کند.

به قلم عطیه غفوری

راوی داستان ها و تجربیات دونیت و علاقمند به تمامی موضوعاتی که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها

  • در همین راستا پروژه راسته دوستی اخیرا در دونیت آغاز به کار کرده است. این پروژه قصد دارد تولیدات دستی زنانِ تحتِ سرپرستی کمیته امداد را به فروش برساند. شاید شما برای خرید تولیدات دستی گزینه‌های بهتر و متنوع‌تری به لحاظ قیمت داشته باشید، اما اینکه می دانید خرید شما در ایجاد تغییری هر چند کوچک برای یک خانواده موثر است به آن ارزش فوق‌العاده ای می‌بخشد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

    این شیوه از کارآفرینی که همچنان مبتنی بر ترحم و خیریه است ابدا راه حل درست نیست. راه حل درست اینه که اون خانواده ها کالایی تولید کنند که بشه بدون نیاز به استفاده از ابزار ترحم، و بدون اشاره به نوع خانواده، کالا رو فروخت.