مصاحبه ماهنامه وب با جواد یزدانی از دونیت

web magazine

این عکس از صفحه اول مجله گرفته شده است.

ماهنامه وب با جواد یزدانی، مدیر ارشد اجرایی دونیت اخیرا مصاحبه‌ای کرده در رابطه با اینکه کلا دونیت چیه و چیکار می‌کنه. خوندن این مصاحبه رو به اونایی که هنوز با دونیت کامل آشنا نشدن و همچنین همراهان همیشگی‌مون پیشنهاد می‌کنم.


 

از طراحی صنعتی و برندینگ تا Crowdfunding

لطفا خودت رو معرفی کن و و سمت خودت در شرکت رو بگو.

من جواد یزدانی عاشق طراحی، برند، بازاریابی و دانش آموخته طراحی صنعتی هستم. توی یه استارتاپ، خیلی سمت مهم نیست و همه سعی میکنن حداکثر تلاششون رو بکنن اما آره بالاخره یه تعاریفی میذاریم که دست کم توی موقعیت فعلی خیلی روشون حساس نیستیم، من به عنوان مدیر ارشد اجرایی فعالیت میکنم.

اول یه توضیح مختصر اما کاملی از ایده بدین، دونیت داستانش چیه؟
دونیت یه بستر تامین و جذب حمایت مالی مردمیه. در واقع Crowdfunding Platform که ترجمه فارسی براش نیست و هر کس یه چیزی میگه اما توضیحش میشه جمع آوری سرمایه کلان به واسطه مشارکت خرد مردم، توضیح بیخودیه، میدونم!

نه اتفاقا خوب گفتی، یعنی شما به هر کسی که ایده ای داره کمک می کنید تا پول جمع کنه برای ایده اش؟
در واقع ما فضا و ابزارهای لازم رو فراهم کردیم که صاحبان پروژه ها بتونن با معرفی پروژه و قانع کردن مخاطب، سرمایه لازم برای کارشون رو جذب کنن.

از کجا معلوم واقعا این پول برای ایده استفاده بشه ؟
از قبلش که از جایی معلوم نیست اما ما روند تبدیل شدن یک ایده به یک پروژه جذب سرمایه رو طوری طراحی کردیم که تا حد زیادی غربال رو انجام میده، یعنی هرکس از راه رسید به خودش زحمت پشت سر گذاشتن این مراحل رو نمیده، البته اونقدرا هم پیچیده نیست،
مثلا شما توضیحات کاملی همراه با ویدئو و عکس و سابقه پروژه رو باید ارسال کنید. در ضمن بعد از اجرایی شدن پروژه و حتی در روند اجرا، گزارش هایی از فعالیت رو در اختیار مردم و به خصوص حامیان پروژه قرار میدیم.

مردم چطور اعتماد می کنن ؟ حالا جدای از اعتماد چرا باید کمک کنند ؟
این که باید کمک کنن که نظر ما نیست، بایدی وجود نداره، اگه پروژه و صاحب پروژه توانایی آوردن استدلال های منطقی برای قانع کردن مخاطب رو داشته باشه، مردم اعتماد میکنن وگرنه مشکل از مردم نیست و بایدی هم وجود نداره. اما اینکه چطور، بحث دیگه ایه؛ اگه من به عنوان صاحب ایده/پروژه حرفی برای گفتن داشته باشم و تا پیش از این براش زحمتی کشیده باشم و چیزی ارائه کنم که جذاب و منطقی باشه، اعتماد اتفاق میفته، هیچ مکانیزم پیچیده ای جز روراستی نداره.

این ماجرا یعنی همین دونیت کردن فرهنگ سازی نمیخواد؟ این‌کار بین مردم ما جا افتاده ؟ واقعا کمک می کنن؟
این چیزیه که از ابتدا فکر من و هم تیمی هام رو به خودش مشغول کرد و میدونستیم شاهراه باز شدن فضا، وجود فرهنگ لازم در این زمینه‌ست. واسه همین توی اولین دور برنامه ریزی‌هامون، خیلی جدی به تولید محتوا پرداختیم تا جایی که نیروی ویژه ای صرفا برای تولید و مدیریت محتوا استخدام کردیم و به جرات میتونم بگم وبلاگ دونیت امروز مرجع محتوای crowdfunding در ایرانه. نه به خاطر اینکه ما خیلی خفنیم، بلکه به این خاطر که تا پیش از این کسی بهش نپرداخته بود، مثل اصل کارمون.
راستش خود من یکی که فکر نمیکردم به این زودی ها بتونیم به نتیجه ای برسیم که امروز رسیدیم. خیلی زودتر از اونی که فکر میکردم جا افتادیم و مردم و حتی شرکت ها و سازمان های خصوص و دولتی روی خوش نشون دادن.

چندتا نمونه موفق توی دونیت شدن رو میتونی معرفی کنی برامون؟
چند تا وبسایت که خدمات رایگان در اختیار خواننده هاشون قرار میدادن از جمله ترجمه مقالات، مشاوره، اخبار و یا وبسایت لغتنامه گنجور که خیلی سریع تر از زمانی که خودشون تعیین کرده بودن در فاصله چند روز به مبلغ مورد نظرشون دست پیدا کردن. یا مثلا “کمپین تجهیز مدرسه روستای عاشقلو” که میشه گفت موفق ترین بوده تا به امروز با هشتگ ویژه #عاشقلو. این مدرسه، یه دبیرستانی دخترانه در شمالی ترین نقطه آذربایجان شرقیه در مرز ایران و آذربایجان که پس از زلزله ۳ سال پیش ساخته بود و برای تجهیز لابراتوار کامپیوترش نیاز به تعدادی کامپیوتر داشت که پس از پایان مهلت کمپین، بیش از ۱۰۰% مبلغ موردنظر جمع آوری شد و طی یه کنفرانس خبری به ایسنا هم رسید.

خوب، بریم سراغ دونیت، اسمتون خلاقانه است، تبریک می گم، کسی بابت این موضوع قبل از من بهتون تبریک گفته بود؟ اسمتون از کجا اومد ؟
آره کمابیش، لطف دارن مث شما. خب برای یه فعالیت تحت وب، دامین یکی از مهمترین موارده. طبیعتا شما هر اسمی که به ذهنت بیاد الزاما دامینش رو برات آزاد نذاشتن که ثبت کنی، باید به دنبال واژه ای باشی که در عین آزاد بودن دامین، جذابیت هم داشته باشه. اینکه عدد ۲ در زبان فارسی رو جوری با حروف ترکیب کنی که با همون حالت donate خونده بشه (۲nate) و دامین آزاد هم داشته باشه از خلاقیت های محی(هم تیمی) سرچشمه میگیره.

توی سایتتون دیدم تا همین مدت کم ۳۸ میلیون تومان جمع کردین، یا شاید بهتره بگم جمع کردن، واقعا انقدر جمع شده؟ مگه از کی شروع کردید؟
معلومه که جمع شده، ما که عدد رو دستی وارد نمی‌کنیم، این یه شمارنده خودکاره که براساس جذب سرمایه ای که برای پروژه های مختلف موجود در سایت اتفاق میفته کار میکنه. دونیت کارش رو بصورت آزمایشی از تابستون ۹۳ شروع کرد، هنوز یه سالمون نشده.

راستی این همه کار توی اینترنت می‌شه کرد، چرا دونیت؟
کمک کردن هم مث هر کار دیگه ای واسه خودش قواعدی داره. مثلا نمیشه به کسی که هنوز ازت تقاضای کمک نکرده به زور کمک کنی، جواب عکس میده(که البته کم اتفاق نمیفته)، و الزاما هم معنیش این نیست که اون فرد نیاز به کمک نداره. بعضی از این گارد گرفتن ها باعث میشه در عین اینکه خیلی ها میتونن و میخوان که به دیگران کمک کنن و خیلی ها میخوان که بهشون کمک بشه، هیچ وقت در موقعیت درست به هم نرسن.
من یه مرض دارم که دوست دارم کمک کنم کلا، کم هم با این ویژگی به دیگران آزار نرسوندم اما فکر میکنم دیگه فهمیدم که کِی، کجا و به کی باید کمک کنم. سوابق کاریم هم گویای همین واقعیته و هیچ منتی هم بر کسی ندارم، خودم لذت میبرم.
اینجا توی دونیت فضایی ایجاد شده که همه ی گارد گرفتن ها از بین میره و همه با حفظ عزت نفس درخواست کمک میکنن و حامیان هم با تمایل قلبی حمایت میکنن.

تا یادم نرفته بپرسم، یکی ایده داره و پول میخواد، یکی ام کمک می کنه، دونیت چی می گه این وسط؟ سودتون از کجاست؟
مدل درآمدی ما براساس کارمزده. یعنی از مبلغی که واسه یک پروژه جمع میشه، درصدی رو به عنوان کارمزد برداشت میکنیم. البته در ابتدای کار که این کار رو نکردیم کاملا، ضمن اینکه به عنوان انجام مسئولیت اجتماعی، پروژه های با رویکرد خاص مانند خیریه هم داشتیم که کارمزدش صقر درصد بوده.

اتفاقا تو سایت چندتا از کمپین‌های خیریه رو دیدم مثل کمک به تکمیل بازی رایانه‌ای ویژه کودکان سرطانی یا کمپین چشمان مهربان که هدفش تهیه عینک رایگان برای افراد نیازمنده. راجع به این نوع کمپین‌ها بیشتر توضیح بده.
این کمپین‌ها با هدف کمک به افراد نیازمند طراحی شدن و خوشبختانه حمایت خوبی هم ازشون شده. مثلا همین کمپین چشمان مهربان که با همکاری سایت دیدیار انجام می‌شه، هدفش جمع‌آوری ۵ میلیون تومن برای کمک به تهیه فریم و عدسی عینک افراد نیازمند بخصوص کودکانه و مردم هم خوب استقبال کردن.

kind-eyes

کمپین چشمان مهربان در دونیت

من یه ایده دارم، خیلی خوبه و اصلا یه فیسبوک دیگه است، چه باید کنم دقیقا؟
اولا که چه عالی. دوم اینکه لطفا یه حساب کاربری توی دونیت بساز، یه کمپین جدید ایجاد کن و اهدافت رو با متن، ویدئو و عکس های تاثیرگذار توضیح بده. یادت نره که حتما تعیین کنی که چه مبلغی رو دقیقا برای چه کاری و طی چه بازه زمانی نیاز داری. ضمنا خودت رو هم معرفی کن تا مردم بدونن با یک انسان طرف هستند نه یک صفحه سایت. اگه توی تدوین کمپین کمک لازم داشتی، روی ما حساب کن.

کمی هم از خودت بگو، بیکار بودی و توی خونه نشسته بودی یا اینکه کار داشتی و توی شرکت نشسته بودی یا … ، کلا بگو ببینم کجا بودی و چی شد که الان اینجایی؟
تجربه کاری من توی زمینه طراحی بوده و دقیقا قبل از دونیت توی یک شرکت تولیدکننده چینی بهداشتی، مسئول واحد طراحی محصول بودم. با حقوق و مزایای عالی و جایگاه و سرعت رشد مناسب. پیش از اون هم توی یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی پلاستیکی مدیر برند و طراحی بودم. توی یکی مستقیما به مدیرعامل گزارش میدادم و توی دیگری با یک واسطه. اما تحت هر شرایط داشتم واسه اهداف و چشم اندازی غیر از اهداف خودم کار میکردم.

ایده راه‌اندازی دونیت به ذهن خودت رسید ؟اصلا شروع کار از کچا بود؟
به واسطه فعالیت در زمینه طراحی صنعتی و اینکه همیشه تلاشم این بوده که از ترندها و اتفاقات روز دنیا با خبر بشم، همواره در مورد موضوعات مورد علاقه م توی اینترنت در حال جستجو و مطالعه بودم. خب یکی از جاهایی که منو به حسرت خوردن وا میداشت، پلتفرم های جذب سرمایه خارجی بودن که تو میتونستی پروژه ای رو که طراحی کردی ارائه کنی و برای تولیدش سرمایه جمع کنی. چند سالی مشغول نگاه کردن به ویترین این سایت ها از پشت شیشه بودم چرا که اجازه نداشتم از ایران پروژه ای بذارم.
به غیر از طراحی، حوزه های زیادی هست که بهشون علاقه داشتم و دارم و بعد از اینکه یه شب تصمیم گرفتم که از کارم اسعفا بدم، شروع کردم به مرور تمام آرزوهای و ایده هایی که داشتم تا ببینم کدومش رو میشه به یک تجارت تبدیل کرد. دوباره اون سایت ها جلوی چشمام ظاهر شدن و توی این فکر بودم که چجوری همه چیز رو دور بزنم و یه پروژه توش بزارم و به سرمایه برسم. همسرم در تمام این مراحل پشتیبان و همفکر من بوده و هست، توی همین فکر ها بودم و داشتم از دردسرها براش میگفتم که پیشنهاد داد چرا خودت توی ایران اینو راه نمیندازی(لامپ)، منو میگی اصلا یه حالی شدم. فکر کردم، فکر کردم، فکر کردم. نشستیم و شب ها در مورد کلیه جوانبش حرف زدیم و همه چیز نشان از این داشت که در عین سختی ای که داره، همون کاریه که باید بکنم. اینجا بود که پیوند بین طراحی، برندینگ، بازاریابی، کمک کردن، کارآفرینی و همه تجارب و علایق زندگیم رو توی یک نقطه پیدا کردم.
شروع کردم به جستجو توی اینترنت تا ببینم کسی توی ایران این کار رو کرده یا نه. خیلی گشتم اما به نتیجه قابل توجهی نرسیدم. در همین حین با برنامه نویس های چیره دستی مصاحبه کردم تا به عنوان شریک بیارمشون توی کار اما هیچکدوم انگیزه لازم رو برای کارآفرینی پرخطر نداشتن. همچنان در حال جستجو برای شریک بودم که به سایت دونیت برخوردم که گویا یک ماهی بود بصورت آزمایشی راه افتاده بود. دیدم همه چیز خیلی خوب انجام شده و بازخوردهای خوبی هم توی این فرصت کم گرفته. موندم؛ که ای بابا نشد اولین باشیم، نکنه باید یه کار دیگه بکنم! ولی فعالیت هاش رو دنبال میکردم تا اینکه چند روز بعد توی وبلاگش اعلام کرد که دونیت به دنبال شریک میگرده.
پیش خودم گفتم چی شد؟ من دقیقا برای همین کار دنبال برنامه نویس میگردم و حالا کسی که برنامه نویسیش رو انجام داده دنبال یه شریک میگرده که بتونه کار بازاریابی رو انجام بده. یه صبح نت شب تو شوک بودم، گفتم یا باید شاخش رو بشکونم و رقیب سرسختش بشم یا اینکه توش باشم.
با اولین صحبتی که با محی(محی الدین) کردم، هر دو به نتیجه رسیدیم که جز شراکت توی دونیت، گزینه دیگه ای برامون وجود نداره.

از تیمت بگو، کیا هستن و چه میکنن؟ منظورم تقسیم وظایفه
مسلما، دونیت پشتش به تیمش گرمه و بس. محی که دونیت رو راه انداخت و الان مدیرعامله. من به عنوان شریک بهش پیوستم و مدیریت اجرایی و بازاریابی رو انجام میدم. یاشار که به عنوان شریک و مدیر فنی بهمون اضافه شد. شیدا که مدیریت تولید محتوا رو به عهده داره و هم تیمی جدیدمون پارسا که فعلا با من و شیدا همکاری میکنه.

چقدر امیدواری به دونیت و چقدر امیدوارن به دونیت ؟ منظورم تیمته و مشاورایی که باهاشون همکاری می‌کنی
من خیلی بیشتر از خیلی زیاد، تیم دونیت هم عمیقا به موفقیت دونیت ایمان داره. شواهد و قراین، حرف ها، جلسات، پیشنهادات همکاری های بزرگ و کوچک، همگی نشان از این داره که بیرون از تیم، خیلی ها از بوجود اومدن دونیت خوشحالن و بدون هیچ تقلایی از طرف ما، لطف خودشون رو نسبت به دونیت جاری میکنن.

نسخه Interactive شماره ۱۶۶ ماهنامه وب


از آقای علیمردانی برای وقتی که گذاشتن و این مصاحبه رو تهیه کردن، خیلی ممنونیم:)

 

به قلم شیدا میرجهانی

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها

  • دونیت تو این تایم کم واقعا پیشرفت فوق العاده ای داشته این پیشرفت سریع فقط بخاطر ۲ دلیل به وجود میاد .
    ۱ – نیاز جامعه فارسی زبان به پلتفرم دونیشن بومی .
    ۲ – مدیریت و ایجاد راهبرد های جدید به واسطه تیم قوی و باهوش .
    که دونیت هر دو مورد رو در کنار هم داره ، دمتون گرم که به ارزوها رنگ واقعیت میبخشین .