رونمایی نسخه جدید سایت دونیت

رونمایی از نسخه جدید سایت دونیت

رونمایی از نسخه جدید سایت دونیت

سلام؛

تقریباً یک سال از فعالیت آزمایشی سایت دونیت می گذرد و این پلتفرم در این مدت توانسته است در حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای پروژه های مختلفی که بر بستر دونیت قرار گرفته بودند، تامین کند. اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت یک ساله دونیت را می توانید در قالب یک اینفوگرافیک ببینید.

هدف ما در یکسال گذشته، شناخت نیاز کاربران عزیز بود و در نهایتِ حدِ توان تلاش کردیم سرویس متناسبی با این نیازها ارائه دهیم.  در حقیقت نسخه جدید وب سایت دونیت بر اساس تجربیات ما و کاربرانمان در این یک سال شکل گرفته است. اکنون بعد از گذشت این مدت زمان آزمایشی نسبتاً طولانی، حس می کنیم که آمادگی داریم به زودی نسخه جدید وب سایت دونیت را رونمایی کنیم.

برای اجرای این نسخه از وب سایت دونیت، یک تیم ۵ نفره بیش از ۶ ماه درگیر کارهای مختلف (تحلیل نیازها، کدنویسی، طراحی مجدد و …) بوده اند (و البته هنوز هم هستند). طبیعتاً این تغییرات، بر روی فعالیت کاربران فعلی دونیت بی تاثیر نخواهد بود؛ به همین دلیل سعی می کنیم در قالب این پست، زمینه ای برای آشنایی اولیه با ویژگی ها و تغییرات ایجاد شده در وب سایت جدید برای کاربرانمان ایجاد نماییم.

خواندن این نوشته به اعضای فعلی دونیت شدیدا توصیه می شود.

تمرکز و هدفمندی موضوعی پروژه های دونیت

دونیت از این پس، تنها پروژه هایی را خواهد پذیرفت که دارای تاثیرات اجتماعی باشند. منظور از پروژه هایی با تاثیرات اجتماعی پروژه هایی هستند که خروجی و نتیجه آنها، به طور مستقیم بر روی یکی از موضوعات زیر موثر باشند:

 • محیط زندگی (مانند آلودگی هوا، ترافیک شهری، آلودگی های صوتی و بصری، حیوانات و …)
 • فرهنگ جامعه (مانند ساخت و تجهیز مدارس، کتابخانه ها و …)
 • بهداشت و سلامت (مانند ساخت درمانگاه و بیمارستان، تجهیز مراکز درمانی و …)
 • کارآفرینی (مانند اشتغال بانوان، ایجاد بستر کارآفرینی و …)
 • امدادرسانی (حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، خشکسالی و …)

نکته: جنس پروژه های دونیت همچنان می توانند از هر نوع باشند؛ برای مثال در صورتی که شما قصد ساخت یک اپلیکیشن موبایل را دارید که هدف آن آموزش و فرهنگ سازی ترافیک است، دونیت با افتخار میزبان شما خواهد بود.

چیزی که مهم است، تاثیرگذاری پروژه شما در جامعه است.
ما می خواهیم با کمک هم جامعه بهتری داشته باشیم.

با توجه به این هدفمندی، کلیه کمپین ها (پروژه هایی) که تاکنون بر روی دونیت ایجاد شده اند و با این چارچوب فاصله دارند، حذف خواهند شد. اما کلیه تراکنش هایِ این کمپین ها در حسابِ کاربریِ متولیانِ کمپین باقی خواهند ماند. همچنین کلیه آدرسهایِ کمپین هایِ حذف شده، به مدت یکماه از تاریخ تغییر وب سایت به پروفایل شخص ایجاد کننده آنها هدایت می شوند.

تغییر ساختار و روند راه اندازی پروژه ها

با تکیه بر تجربیات سال گذشته و همچنین اعداد و ارقام به دست آمده، به این نتیجه رسیدیدم که کاربران بیش تر از یک “بستر پرداخت” به ابزاری نیاز دارند که بتوانند پروژه خود را در مقابل دید عموم قرار دهند؛ به همین دلیل، در نسخه جدید وب سایت دونیت، کلیه کمپین ها امکان نمایش داده شدن بر روی صفحه اصلی دونیت و صفحه پروژه های دونیت را خواهند داشت و از این حیث تفاوتی بین کمپین ها وجود ندارد. اما در این میان دو نکته وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

 • کمپین هایی که توسط اشخاص حقوقی (موسسات خیریه رسمی، سازمان های مردم نهاد، ارگان های دولتی و …) ایجاد می شوند، بلافاصله بعد از تکمیل اطلاعات، بر روی صفحه “پروژه ها” در نسخه جدید سایت، به نمایش در خواهند آمد و قابلیت جذب مشارکت های مردمی را خواهند داشت.  پروژه های ویژه (به انتخاب تیم مدیریتی دونیت) بر روی صفحه اصلی نیز قرار می گیرند.
 • کمپین هایی که توسط اشخاص حقیقی (فعالان اجتماعی) راه اندازی می شوند، پس از تکمیل اطلاعات لازم، باید وارد مرحله داوری عمومی شوند. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص داوری عمومی (Crowd Judgement) این پست وبلاگ دونیت را بخوانید.

اخذ کارمزد

همانطور که گفته شد، از این پس دونیت برای تمام پروژه های ایجاد شده، به یک میزان فعالیت های ترویجی و تشویقی انجام خواهد داد و طبیعتاً این کار مستلزم صرف هزینه های مختلفی (مانند نیروی انسانی، هزینه تبلیغات و …) از سوی تیم دونیت است. از آنجا که اصلی ترین رکن سرویس دهی مداوم دونیت، تامین هزینه های خود می باشد، از این پس، از کلیه پروژه های دونیت بسته به عوامل مختلف (مانند تاثیرگذاری، مبلغ هدف و …)، تا سقف ۱۰% از مبلغ تامین شده، به عنوان کارمزد دریافت می گردد.

اگر مایلید در خصوص کارمزدهای دونیت بیشتر بدانید، اینجا را کلیک کنید.

بهینه سازی سایت

تغییراتی که تا کنون بیان شد، بیشتر بر ساختار و روند فعالیتی دونیت تاثیر گذار بودند. اما تغییرات بسیار زیادی هم بر روی وب سایت دونیت اعمال شد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتوماسیون
  برخی از فعالیت های دونیت، در نسخه اولیه سایت به صورت دستی انجام می پذیرفتند. از این دسته از فعالیت ها، می توان به امکان تعیین پاداش برای پروژه ها اشاره کرد که در نسخه جدید به صورت کامل توسط کاربران محترم و با تکیه به امکانات آنلاین وب سایت دونیت انجام خواهد شد.
 • فضای بیشتر برای پروژه ها
  در نسخه جدید دونیت، کاربران خواهند توانست برای پروژه های خود اطلاعات زیر را وارد نمایند (چیزی که در نسخه قبلی صرفاً به چندخط توضیحات محدود شده بود.):
  – نام فارسی و انگیسی پروژه
  – توضیحات کوتاه
  – توضیحات کامل (به همراه امکان قراردادن تصویر، جدول، لینک و …)
  – تصویر پروژه
  – فیلم معرفی پروژه
  – تیم اجرایی پروژه
  – شبکه های اجتماعی مرتبط با پروژه
  – پاداش های مشارکت کنندگان (به همراه اطلاعات تفصیلی هرکدام)
  – مبلغ مورد نیاز پروژه
  – محدوده زمانی پروژه
  – و …
 • طراحی دوباره سایت
  در طراحی جدید وب سایت دونیت، تلاش شده است که مباحث مربوط به تجربه کاربری به صورت کامل رعایت شود. تمام تلاش ما، ایجاد یک تجربه خوب در حین کار کردن با وب سایت دونیت، برای کاربرانمان است.
  همچنین این مژده را به شما می دهیم که وب سایت جدید به صورت کامل واکنش گرا (Responsive) خواهد بود و شما می توانید با تمام ابزارهای خود (موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر و حتی تلویزیون های هوشمند) به وب سایت دونیت و امکانات آن دسترسی داشته باشید.

زمان رونمایی از سایت جدید

طبق زمانبندی های انجام شده، وب سایت فعلی دونیت از ساعت ۲۳:۵۹ دقیقه روز دوشنبه ۲۸ دیماه ۹۴ از دسترس خارج خواهد شد و کاربران عزیز دونیت، می توانند از ساعت ۶ صبح روز سه شنبه ۲۹ دیماه ۹۴، وب سایت جدید دونیت را در همین آدرس فعلی مشاهده کنند.

تمام فعالیت های دونیت تا تاریخ ذکر شده، به نحوی که تاکنون بوده است ادامه خواهد یافت. اطلاعات عضویت هیچ یک از کاربران حذف نخواهد شد، همچنین تراکنش های مالی کلیه کمپین ها محفوظ خواهند ماند.

نکته آخر و… بسیار مهم

ما ماه ها تلاش کردیم تا بتوانیم ابزاری، دقیقاً مطابق با آنچه شما نیاز دارید، در اختیارتان قرار دهیم و در این حین، از تمام پیشنهادات شما نیز تا حد امکان بهره گرفتیم؛ اما هیچ وقت نمی توانیم اعلام کنیم که نتیجه کار ما بی نقص است. بنابرین از شما خواهشمندیم همانطور که در نسخه اولیه سایت دونیت همراه ما بودید و مشکلات را به ما انتقال دادید، بعد از رونمایی از وب سایت جدید نیز به ما کمک کنید تا هر چه سریعتر ایرادات و مشکلات احتمالی را رفع کنیم.

پیشاپیش از همدلی و همراهی شما بینهایت ممنونیم و امیدواریم از تجربه کار با این وب سایت جدید لذت ببرید و بتوانید از طریق دونیت رویاهای اجتماعی خود را تحقق بخشید.

Twitter LinkedIn  

به قلم

عاشق تکنولوژی های جدید، علاقمند به موضوعات موفقیت و رشد شخصیتی، اهل رانندگی و سفر. و البته در دونیت نقش هماهنگ کننده رو به عهده دارم.

دیدگاه‌ها

 • با سلام
  چرا هدفمندی موضوعی رو محدود کردین؟؟ خب چ اشکالی داره تمام پروژه توی این سایت باشند. آیا برای مثال من اگه بخوام برای نوشتن یه افزونه وردپرس کمک جمع آوری کنم دیگه نمی تونم؟؟ یا مثلا برای کسایی که حمایت کردن ماژول رایگان باشه ولی برای بقیه پولی باشه. اگه نمیشه میشه یه سایت جایگزین سایت خودتون معرفی کنید از اون استفاده کنم؟؟
  کاشکی مثل کیک استارتر کار می کردین
  .ممنون

 • درود بسیار عالی البته شاید من بد متوجه شدم شایدم نه , بخش “تمرکز و هدفمندی موضوعی پروژه های دونیت” یک اشتباه استراتژیک بزرگ هست مثلا اگر شخصی بخواد کارآفرینی کنه صد در صد خودش هم نفع می بره ….
  یا یک نویسنده نیاز به کمک مالی برای نوشتن ادامه کتابش داره ایشون صد در صد از این کتاب به صورت مستقیم نفع می بره یا مثلا یک فیلم ساز یا بازی ساز یا ……. و البته اینا تاثیرات زیادی برجامعه دارند یا بهتره بگیم این اشخاصی که از این پروژه ها منفعتی کسب میکنن خودشون تشکیل دهنده همان جامعه مورد نظر شماست اگر یک بازی ساز مستقل با کمک های کسب کرده در دونیت پیشرفت کنه در آینده استودیو های دیگه ای راه اندازی میکنه و این باعث پیشرفت صنعت بازی سازی در ایران میشه
  و …………….

  شما نمونه بزرگی همانند کیک استارتر رو دارید می بینید این که چرا نمیخواید از اون پیروی کنید برای من جای سواله….
  و البته دیگر تغییرات بسیار عالی ….

  • ممنون از اینکه دیدگاهتون رو مطرح کردین و شرمنده بابت تاخیر در پاسخ. دقیقا چیزی که برای دونیت مهمه اینه که تاثیرات اجتماعی یا زیست محیطی پروژه ارجحیت داشته باشه بر نفع شخصی افراد و در نهایت به ساخته شدن یه جامعه بهتر منجر بشه. در نتیجه همین الان ما توی دونیت هم پروژه هایی داریم که هدفشون تامین سرمایه برای ساخت یک بازیه (چون بازی بر اساس شاهنامه فردوسی ساخته شده به نظر ما می تونه یه کار فرهنگی محسوب بشه)، هم پروژه هایی داریم برای تامین هزینه چاپ کتابها و هم به اینکه یک پروژه ای می تونه باعث پیشرفت تیم خلاقش بشه و در نهایت به کارآفرینی در حوزه کاری خودش منجر بشه اهمیت می دیم. پروژه فایندیما با این دیدگاه در دونیت پذیرفته شده. اما مهم اینه که ایده طراح پروژه به غیر از خودش روی زندگی افراد دیگری هم موثر باشه. این ساده ترین تعریف ما از اثر اجتماعیه.

 • سلام…
  قبل از هر چیزی از این که احساس مسئولیت می کنید و نظرتون رو به ما منتقل می کنید ازتون ممنونیم.

  حق با شماست، راستش برای ما هم خیلی جذابه که بتونیم خروجی هایی مثل کیک استارتر داشته باشیم و تاثیرات عمیق رو با استفاده از تکنولوژی توی جامعه ایجاد کنیم.

  اما دلایل زیادی هست که ما رو ملزم به این کار کرد که بعضی هاشون رو اعلام می کنم:

  – نبودن زمینه های حقوقی لازم برای این کار (و به تبع احتمال بروز مشکلات حقوقی)
  – نبودن پروژه های مناسب به حد نیاز
  – نیاز به تمرکز بر روی یک بستر خاص برای هدفمند کردن فعالیت ها

  البته تمام این حرف ها به این معنی نیست که ما همیشه روی همین زمینه فعالیت خواهیم کرد و فعالیت رو گسترش نخواهیم داد؛ بلکه با توجه به شرایط، تجربیات و محیطمون، “در حال حاضر” تمرکز بر روی تاثیرات اجتماعی است.

 • ممنون از اطلاعاتی خوبی که در مورد
  این سرویس قرار دادید