دومین گزارش پروژه چشمان مهربان

پروژه چشمان مهربان: تهیه عینک برای افراد نیازمند

پروژه چشمان مهربان: تهیه عینک برای افراد نیازمند

پروژه چشمان مهربان توسط سایت دیدیار راه‌اندازی شد و قصد داشت برای کسانی که توانایی تهیه عینک نداشتند، عینک و عدسی تهیه کنه و بهشون تحویل بده. این پروژه با لطف تمام کسانی که به سلامتی بقیه افراد جامعه و به خصوص محرومین اهمیت می‌دن به ثمر رسید و حتی بیشتر از مقدار مبلغی که موردنیاز بود جمع آوری شد.

kind-eyes

 در گزارش اول گفتیم که برای ۸ نفر عینک تهیه و فرستاده شده و ۵ نفر دیگر هم منتظر آماده شدن عدسی یا نسخه پزشکی‌شون هستن و اینکه هزینه تهیه این عینک ها یک میلیون و دویست هزار تومان شده.

۵ نفرى که کار تهیه عینکشون مونده بود، عینک هاشون تحویل داده شد. دو نفر از این ۵ نفر عدسی سفارشی داشتن و به همین دلیل حدود ١ میلیون و ۶٠٠ تومن صرف تهیه این ۵ عینک شد.
بیشترین هزینه برای تهیه عینک کوچکترین فرد چشمان مهربان صرف شد. ۵۰۰ هزار تومان. دختر بچه اى ٣ ساله که مشکل بینایى داشت و علاوه بر اون به خاطر ریز بودن صورتش، عینک هاى معمولى بچه گانه برای صورتش مناسب نبود و دیدیار ناگزیر شد براش عینک مخصوص نوزاد سفارش بده که این روند علاوه بر هزینه زیادی که داشت، سه هفته زمان برد.

  IMG_5915  IMG_5913

علاوه بر این دو مورد هم از افرادى که قبلا از دیدیار عینک گرفته بودند دچار مشکل شدن؛ یعنی یکى به خاطر تصادف و دیگرى به دلیل زمین خوردن عینک هاشون شکست. اونها دوباره تماس گرفتند و براى یکى از اونها با مبلغ ٣۵٠ هزار تومان و برای دیگرى با مبلغ ۵٠ هزار تومن مجددا عینک ساخته شد.

در این مرحله برای ۹ نفر (۵ خانم، ۲ آقا و ۲ پسربچه) هم عینک جدید با هزینه یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تهیه شد.
جمع هزینه هایی که در این مرحله صورت گرفته ٣ میلیون و ٨۶٠ هزار تومن بوده که با هزینه های مرحله اول میشه کلا تا اینجا ۵ میلیون و ۶٠ هزار تومان و با این رقم ۲۲ نفر صاحب عینک شدن.

در حقیقت با وجود اینکه هدف این پروژه تهیه عینک برای ۷۵ فرد نیازمند بود به خاطر شرایط خاص بیشتر این افراد و بالارفتن هزینه تهیه عدسی های ویژه برای اونها در نهایت تا این لحظه تنها ۲۴ عینک تهیه شده. یعنی با وجود اینکه برای تهیه هر عینک بودجه ای حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان پیش بینی شده بود اما تهیه فقط ۴ تا از عینک ها برای افرادی که مشکل خاص داشتن هزینه ای معادل دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان (یعنی حدود نیمی از بودجه کل) هزینه داشت که می تونست مبلغ مورد نیاز برای تهیه ۴۰ عینک معمولی باشه و به اندازه بیست عینک دیگه که بیشتر اونها هم کاملا معمولی نبودن و قیمتی بالاتر از میانگین داشتن هزینه داشت.

به دلیل شرایط خاص کسانی که از طرف این پروژه حمایت شدن میانگین قیمت هر عینک بالاتر از مبلغ پیش بینی شده دراومد و در نتیجه تعداد افرادی که قرار بود با این پروژه صاحب عینک بشن کمتر از تعدادی شد که ما در ابتدا در نظر گرفته بودیم. اما ما از این خوشحالیم که تونستیم به کسانی کمک کنیم که شاید بدون کمک ما دسترسی به یه عینکی که برای چشمانشون کاملا مناسب باشه براشون غیر ممکن بود. اما این هنوز آخر داستان نیست.

IMG_5912IMG_5911

از طرف دونیت و دیدیار مجددا از اعتماد شما تشکر می کنیم. منتظر گزارش های بعدی درباره این پروژه باشید.

به قلم عطیه غفوری

راوی داستان ها و تجربیات دونیت و علاقمند به تمامی موضوعاتی که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها