در مراسم رونمایی از وبسایت جدید دونیت چه گذشت؟

گزارشی از مراسم رونمایی از وبسایت جدید دونیت

گزارشی از مراسم رونمایی از وبسایت جدید دونیت

سلام

همونطور که در جریانید پیش از این از شما برای حضور در رویداد رونمایی از وبسایت جدید دونیت دعوت کرده بودیم. لطف شما بود که توی مراسم حضور پیدا کردید و نشون دادید که دونیتی هستید 🙂
گزارش این برنامه و اتفاق هایی که افتاد رو میتونید در ادامه بخونید.

نسخه جدید پلتفرم دونیت روز ۲۹ دی‌ماه رونمایی شد و در اختیار عموم قرار گرفت. برای معرفی قابلیت‌ها و امکانات این پلتفرم، مراسمی روز یکشنبه دوم اسفندماه با حضور کنشگران اجتماعی، مدیران موسسات مرتبط با موضوع و نمایندگان رسانه‌ها، در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

جناب آقای دکتر حسن طائی، استاد کارآفرینی و معاون اسبق کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرکار خانم دکتر پریسا ریاحی، مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان این وزارتخانه و جناب آقای علی بیرانوند از اداره فرهنگی ناجا، بعضی از میهمانان ویژه این رویداد بودند.

در شروع مراسم، ابتدا محی سنیسل در باره نحوه شکل‌گیری و سابقه فعالیت ۱۴ ماهه دونیت از آغاز تا امروز توضیحاتی ارائه داد. او گفت در سال اول فعالیت دونیت، این پلتفرم توانست در حدود ۹۰ میلیون تومان با مشارکت بیش از ۲۴۰۰ نفر از داخل و خارج کشور، برای پروژه‌های مختلف جمع‌آوری نماید. از همان زمان شروع فعالیت رسمی، تیم دونیت تلاش کرد ارتباط موثر و تنگاتنگی با صاحبان پروژه و با حامیان برقرار نماید و نیازهای آنان را شناسایی کند. پس از پشت‌سر‌گذاشتن فراز و نشیب‌ها و آزمون و خطاهای بسیار و با تکیه بر تجربیات به دست آمده، تیم دونیت تصمیم گرفت اولا فعالیت خود را بر روی پروژه‌های دارای تاثیرات اجتماعی متمرکز نماید و ثانیا پلتفرمی طراحی کند که از هر لحاظ جوابگوی نیاز تعریف‌کنندگان و حامیان پروژه‌ها باشد.

سپس آقای اشکان تقی‌پور، مدیر موسسه خیریه نیک‌گامان جمشید، در باره تجربه همکاری با دونیت در دو پروژه تجهیز کارگاه کامپیوتر دبیرستان دخترانه روستای عاشقلو و ایجاد کتابخانه برای ۱۸ مدرسه در استان بوشهر صحبت کرد. از دید آقای تقی‌پور، مهم‌ترین ویژگی استفاده از پلتفرم دونیت و سیستم کراودفاندینگ در پروژه‌های موسسه نیک‌گامان این بود که اولا پروژه‌ها توانستند از اقصی نقاط ایران حمایت جذب کنند و ثانیا مشارکت در پروژه‌ها تنها به کمک‌های نقدی و در طول زمان کمپین محدود نشد. آقای تقی‌پور گفت که هنوز بعد از گذشت سه ماه از اتمام پروژه کتابخانه‌های بوشهر تماس‌هایی مبنی بر اظهار تمایل برای همکاری در این پروژه دریافت می‌کند. این گستردگی مخاطبان و توجه و علاقه آنها باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای فعالیت در تمامی اعضای موسسه نیک‌گامان شده است.

صحبت حاضرین با مدیران دونیت در میانه مراسم

صحبت حاضرین با مدیران دونیت در میانه مراسم

در ادامه، عطیه غفوری روند حمایت از یک پروژه نمونه در دونیت را  برای حضار تشریح کرد و مدعوین توانستند با استفاده از کارت اعتباری هدیه دونیتی که در اختیار آنها قرار گرفته بود این روند را یکبار امتحان کنند.

در بخش دوم برنامه، جواد یزدانی روند تعریف پروژه‌ها در دونیت را تشریح کرد و در باره فرآیند داوری جمعی که از قابلیت‌های جدیدی بود که برای کمک به ارزیابی پروژه‌ها به پلتفرم جدید اضافه شده بود توضیحاتی ارائه داد. داوری جمعی (Crowd Judgment) برای اولین بار توسط دونیت در یک پلتفرم کراودفاندینگ برای ارزیابی پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرآیند، افراد در انتخاب پروژه‌هایی که می‌توانند سرمایه مورد نیاز خود را به صورت جمعی تامین کنند سهیم می‌شوند. در حقیقت پروژه‌ای که توسط اشخاص تعریف می‌شود باید از فیلتر «خرد جمعی» عبور کند تا برای صاحبان پروژه این اطمینان حاصل شود که در مسیر درستی قرار گرفته‌اند و هدفشان و راهی که برای رسیدن به این هدف در نظر گرفته‌اند از دید عموم دارای ارزش است. این بهره‌گیری از خرد جمعی یا داوری عمومی برای اعتبارسنجی پروژه‌های اجتماعی نقطه شروعی است برای سهیم کردن افراد در ایجاد تغییراتی که می‌خواهند در سطح جامعه انجام دهند؛ بدون اینکه منتظر حل شدن تمامی مسائل و مشکلات توسط دولت یا نهادهای مرتبط باشند.

در ادامه، یاشار ایمانلو درباره ویژگی‌های فنی و امنیتی وبسایت جدید صحبت کرد. طبق صحبت‌های آقای ایمانلو، پلتفرم جدید دونیت از سرورهای بسیار قدرتمندی در ۵ نقطه دنیا برخوردار است. علاوه بر این امکان ارسال اطلاعات به صورت مستقیم از این پلتفرم به تمامی سخت‌افزار‌های تعریف‌کنندگان پروژه‌ها وجود دارد؛ یعنی بانیان پروژه‌ها می‌توانند پرداخت‌های حمایت را از بستر خود انجام دهند و حامیان پروژه را در آن نمایش دهند.

پنل پرسش و پاسخ

پنل پرسش و پاسخ

مراسم با پنل پرسش‌و‌پاسخ پایان یافت. در این پنل بنیانگذاران دونیت، محی سنیسل، جواد یزدانی و یاشار ایمانلو، از دیدگاه‌های مختلفِ تخصصی به سوالات حاضران پاسخ گفتند.

ممنون که همراه ما هستید؛

این افتخار ماست!

به قلم جواد یزدانی

از بنیانگذاران و مدیر ارشد اجرایی دونیت هستم. خیلی نوشتن رو دوست دارم اما کمتر زمانش رو پیدا می‌کنم. با اینکه به مباحث دیزاین، برند و ارتباطات علاقه دارم اما اینجا در مورد دونیت و فعالیت‌هاش می‌نویسم.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها