داستان های شب برای دختران سرکش، موفقیت رویایی کراودفاندینگ

استفاده از کراودفاندینگ در حوزه چاپ و نشر کتاب

استفاده از کراودفاندینگ در حوزه چاپ و نشر کتاب

به قلم: زهرا حاتمی


اینکه Crowdfunding پتانسیل های موجود در حوزه ی زنان (در این مقاله دختران)  و چاپ کتاب را بالفعل می کند، اثباتی برای اثرگذاری اجتماعی این فرهنگ در سطوح مختلف جامعه است.

با مطالعه ی خبر زیر از روزنامه ی گاردین، آنقدر ذوق زده شدم که ذهنم ایده پردازی و خلاقیت های بیشتر درباره ی ارتباط کراودفاندینگ (Crowdfunding)و ادبیات را آغاز نمود.

در واقع، این ذهنیت را دنبال می کنم که شاید این ارتباط، خصوصاً در ایران، مثل نیروی محرکه ای عمل کند و بازار خواب زده و تقریباً بی پشتوانه ی کتاب را به سمت پویایی هل بدهد.

این شگفت انگیز نیست که کراودفاندینگ موقعیتی برای همه ی افراد جامعه فراهم می کند تا نه تنها در پروسه ی چاپ یک کتاب سهیم باشند –موردی که برای خیلی از ما هرگز اتفاق نخواهد افتاد- بلکه اثرات فرهنگی عمیق تری را در اجتماع ایجاد نمایند؟

فریداکالو

این کتاب مصور با تعریف کردن داستان صد زن موفق در زمینه های مختلف اجتماعی، قصد دارد الهام بخش اهداف بزرگتری برای دختران باشد و زمینه های اعتماد به نفس را در آنها تقویت کند. کتاب،داستان ۱۰۰ زنبرجسته، ازفریدا کالو تا ملکه الیزابت اول، را بیان می کند که توسط هنرمندان زن از سراسر جهان تصویر سازی شده است.

«روزی روزگاری دختری مکزیکی به نام فریدا زندگی می کرد»، این جمله ی آغازین یکی از صد داستان شب است که در قالب افسانه بازسازی شده اند. Favilli و Cavallo می گویند: «برای نوشتن داستان ها، سبک افسانه های تخیلی را برگزیدیم که بیشتر آنها با عبارت روزی روزگاری شروع می شوند. ما جداً به این موضوع فکر کردیم که داستان های افسانه ای مدرنی برای کودکان بنویسم تا قبل از خواب آنها را بخوانند.»

این کتاب کودک که برای مقابله با کلیشه های جنسیتی تنظیم شد، توانست بیش از ۶۰۰ هزار دلار از طریق کراودفاندینگ جمع آوری کرده است. Favilli و Cavallo با هدف جمع آوری مبلغ ۴۰ هزار دلار و چاپ اولین نسخه کتابشان، پروژه ی خود را در Kickstarter تعریف و راه اندازی کردند. تا چند ساعت بعد از تعریف پروژه آنها توانسته بودند مبلغ ۶۲۴،۹۰۵ دلار کمک مالی جمع آوری کنند.

«این دیوانه کننده است!ما انتظار موفق شدن این پروژه را داشتیم، اما نه در این سطح. این موفقیت فراتر از هر رویای امکان پذیری است.»

آنها پروژه های دیگری مثل راه اندازی کارگاه آموزش رهبری به زنان و دختران رواندا در سال ۲۰۱۷ را نیز تعریف کردند و تخمین زدند که بیش از ۱۰۰۰۰ نسخه از کتاب انتشار داده خواهد شد.

Favilli و Cavallo در صفحه ی Kickstarter خودشان توضیح دادند، مشکلاتی که به عنوان کارآفرینان زن داشته اند به آنها فهمانده است برای دختران چقدر مهم است با مدل هایی از زنان بزرگ شوند که به آنها اعتماد به نفس می دهند.همچنین در جریان مطالعات خود متوجه شدند که ۹۵ درصد از آنچه کتابها و تلویزیون نشان می دهند، دخترانی فاقد موقعیتهای برجسته هستند. آنها با اشاره به تحقیقی که پیرامون ۶۰۰۰ کتاب کودک بین سالهای ۱۹۰۰ و ۲۰۰۰ منتشر شده بود، عنوان کردند که فقط ۷٫۵٪ از این داستان ها قهرمانان زن داشتند.

«میدانیم که کتابهای کودکان هنوز هم با کلیشه های جنسیتی تنظیم می شوند. هردوی ما در ابتدای دهه ی ۳۰ زندگی خود هستیم، ما کارآفرینان زن هستیم، و میدانیم که رسیدن به موفقیت، در نظر گرفته شدن، و در موقعیت فرصت ها قرار گرفتن چقدر برایمان سخت است».

«ایده ی کتاب یک شبه اتفاق نیفتاد.ما در ابتدای کار بخش های باز محتوا (داستان کوتاه در مورد زنان فوقالعاده) را با خبرنامه (newsletter) برای افراد ارسال کردیم، و از برخی نقطه نظرات متوجه شدیم که پاسخ ها و واکنش ها نسبت به خبرنامه بسیار عالی بودند. معمولاً افراد متن خبرنامه را باز نمی کنند تا آن را بخوانند؛ نتیجه ی حاصل از این فرآیند روشن کرد که این کتابی است که می باید چاپش کنیم».

وقتی نتیجه ی این همکاری جمعی از طریق کراودفاندینگ، می تواند در ابعاد بزرگتر اجتماعی اثرگذار باشد (در این نمونه، مقابله با با چهارچوب های جنسیتی و کمک به برطرف نمودن مشکلی مثل ضعف یا عدم اعتماد به نفس دختران)، نباید فراموش کنیم که «اتفاق خودش نمی افتد».

به قلم نویسنده مهمان

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها