حمایت مالی (Donation) چیست؟

حمایت مالی یا Donation یکی از منابع رایج تامین مالی موسسات و سازمانهای غیرانتفاعی است. موسسات غیرانتفاعی، موسساتی هستند که بدون دریافت هزینه، به ارائه خدمات رایگان عام المنفعه می پردازند و به نیت درآمدزایی تاسیس نشده اند. این موسسات به منظور تامین هزینه ها و گسترش دامنه فعالیتهای خود، به راهکارهای مختلفی رو می آورند که یکی از آنها حمایت مالی یا Donation است که امروزه در میان موسسات بزرگ بین المللی اهمیت بسیاری پیدا کرده و به یکی از منابع تامین مالی قابل ملاحظه این سازمان ها تبدیل شده است.

در این شیوه، افرادی که به طور رایگان از خدمات و فعالیتهای سازمان بهره مند می شوند، می توانند به منظور مشارکت در فعالیتها و ادراک حس خوشایند سهیم بودن در خروجی های سازمان، بر اساس توانمندی مالی خود، به حمایت از سازمان بپردازند. به این شکل، در عین حال که این افراد می توانند خود را از گردانندگان موسسه دانسته و سهمی در ارائه خدمات به کلیه مخاطبین سازمان داشته باشند، در جهت تامین هزینه ها و امکانات بیشتر گسترش و توسعه خدمات سازمان نیز گام موثری در حمایت از سازمان برداشته باشند.

از طرفی دیگر با فراگیر شدن دنیای وب، فعالیت های غیرانتفاعی جدیدی نیز آغاز شده اند. فعالیت هایی که علیرغم اجرا بر روی فضای مجازی، می توانند تاثیرات شگرفی در بعدهای مختلف یک جامعه داشته باشند. هم اکنون عموم این فعالیت ها توسط تنها یک نفر و با هدف ارضاء امیال حرفه ای و درونی انجام می پذیرد.

برای مثال می توان به یک فعال موسیقی اشاره نموده که حاصل روزها تلاش خود را به رایگان بر روی شبکه اینترنت قرار می دهد تا سایر افراد بتوانند آنرا دریافت و از شنیدن آن لذت ببرند. و یا یک برنامه نویس OpenSource که نرم افزار خود (هرچند کوچک و یا بزرگ) را بصورت رایگان بر روی وب انتشار می دهد تا همگان بتوانند بصورت رایگان از آن استفاده کنند.

موارد گفته شده تنها نمونه هایی از افرادی بودند که می توانند با استفاده از دونیشن، نسبت به تامین منابع مالی خود اقدام کنند. اما در بیانی کلی تر، هر کسی که خدمات رایگان و عام المنفعه ای را ارائه می دهد و از سوی جامعه مخاطبین خود پذیرفته شده است، لیاقت دریافت دونیشن را خواهد داشت. این خدمات می تواند در حوزه های مختلف هنری و فناوری باشد.

البته منظور از خدمات، حتماً ارائه سرویسی مشخص و معین در چهارچوبی کاملاً بسته نمی باشد، بلکه می تواند یک احساس خوب، یک آموزش مفید و یا ترکیبی از اینها باشد. همین موضوع باعث شده است که هر کسی بتواند انتظار دریافت دونیشن از سوی مخاطبین خود را داشته باشد. البته تصمیم گیری در این خصوص با مخاطب وی خواهد بود. همین موضوع فرد و مخاطبین وی را در چرخه ی نامتناهی پیشرفت قرار خواهد داد؛ بدین صورت که فرد انرژی و وقت خود را صرف تولید یک محصول (نرم افزار، اثر هنری و …) می کند که البته هدف از انجام آن پیش از کسب درآمد، احساس رضایت از خود بخاطر انجام کار مورد علاقه اش است و مخاطب وی نیز در صورت تمایل، مبلغی هرچند ناچیز را به وی اهدا می کند، چرا که او هم از نتیجه کار منتفع گردیده است. همین موضوع باعث می شود که فرد دریافت کننده حمایت، انگیزه بیشتری برای ادامه کار خود داشته باشد.

در کلام آخر می توان دونیشن را یک معامله برد-برد تلقی کرد، معامله ای که در آن هر دو طرف، از پیش از معامله سود خود را کسب کرده اند و تنها برای استمرار این سود دهی است که وجهی را پرداخت می کنند.

منتظر پست های وبلاگ دونیت در آینده باشید.
در صورتی که مایلید از اخبار و تازه های دونیت آگاه شوید، در صفحه اصلی وب سایت، ایمیل خود را وارد نمایید.

Twitter LinkedIn  

به قلم

عاشق تکنولوژی های جدید، علاقمند به موضوعات موفقیت و رشد شخصیتی، اهل رانندگی و سفر. و البته در دونیت نقش هماهنگ کننده رو به عهده دارم.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها

 • سرمایه گذاری یا مشارکت در پروژه

  قاسم ابراهیمی هستم فعال در حوزه بازاریابی و اینترنت

  حدود سه سالی هست ایده یک پروژه “خدماتی – تبلیغاتی” در حوزه it و اینترنت رو در سر دارم و تقریبا یکسالی هست بصورت جدی پیگیر این پروژه به شدت سود آور بوده ام .

  این پروژه در ایران برای اولین بار اجرایی خواهد شد و قطعا بازدهی فوق العاده ای خواهد داشت اما شرح ابعاد پروژه در این مقال نمی گنجد و برای شرح آن نیاز به چندین ساعت جلسه می باشد .

  در حال حاضر پلن پروژه ریخته شده است و تیم های مورد نیاز پروژه بسته شده اند ولی با توجه به بازار موجود نیازمند یک سرمایه گذار در حوزه تبلیغات هستیم تا پروژه هر چه زودتر در سطح ملی فراگیر شود .

  میزان سرمایه ، نوع شراکت و … در نتیجه مذاکرات مشخص می گردد ، برای هماهنگی ملاقات می توانید از راه های ارتباطی زیر با بنده تماس بگیرد :

  ۰۹۳۱۲۶۳۳۵۲۲۷

  ۰۹۳۸۴۰۵۴۵۴۹

  ۰۲۱-۲۶۴۲۳۴۰۵

  ادرس دفتر : خیابان ظفر – خیابان دلیری – نبش کوچه احسانی – پلاک ۵۳