برای حمایت از پروژه لحظه ها فقط یک هفته باقی مانده است.

پروژه لحظه ها: طراحی منظر و زیباسازی محوطه آسایشگاه سالمندان

پروژه لحظه ها: طراحی منظر و زیباسازی محوطه آسایشگاه سالمندان

حتما در جریان پروژه لحظه ها در وبسایت دونیت هستین. این پروژه داره روزهای آخر خودش رو سپری می کنه و هنوز ۱۵ درصد از مبلغ مورد نیازش باقی مونده.

نوشته زیر، نامه خانم ناصریان، بانی و طراح پروژه لحظه هاست که در آستانه شب یلدا برای دونیت فرستاده.

با سلام

امیدوارم لحظه لحظه آخرین شب پاییز برایتان همراه با خوشی و سلامتی باشد.
من به عنوان یک زن از جامعه معمار ایران تصمیم گرفتم در خلق زندگی انسانی‌تر و زیبا‌تر از طریق حرفه‌ام تاثیرگذار باشم. برای همین ایده «پروژه لحظه‌ها» با هدف خلق محیطی زیبا‌تر و سرزنده‌تر در یک آسایشگاه بانوان ارائه دادم تا از این طریق بتوانیم لحظه های باقیمانده از زندگی مادران و مادربزرگهایمان در این آسایشگاه را با کمک هم شادتر و سبزتر کنیم.
پروژه لحظه ها در حقیقت بخشی از یک پروژه بزرگتر است که هدف آن بالا بردن کیفیت محیط زندگی سالمندان و تغییر نگاه به مقوله سالمندی است.
با توجه به دغدغه‌هایی که در خصوص مسایل مربوط به اجتماع دارید بسیار خوشحال خواهم شد اگر در حمایت این کمپین ما را یاری نمایید.

از توجه تان صمیمانه سپاسگزارم.
نسترن ناصریان – سی ام آذرماه ۱۳۹۴

در راستای این پروژه، گروه موسیقی “فرنام” و تئاتر شورایی در راستای حمایت از این پروژه برنامه ای را در آسایشگاه اجرا کردند که همین برنامه لحظه های زیبایی را برای بانوان آسایشگاه رقم زد. گزارش مفصل تر از این برنامه را می توانید در این لینک ببینید.

photo_2015-12-24_10-14-34 copy

تفاوت پروژه لحظه ها با پروژه های معمول معماری چیه؟ چرا باید به این پروژه کمک کنیم؟

بر خلاف پروژه های معمول که بیشتر بر خواسته های کارفرما متمرکزن، طراحان این پروژه در زمان طراحی از نظرات تمامی بانوان ساکن آسایشگاه سالمندان استفاده کردن. در حقیقت اونها برای رسیدن به ایده های اولیه طراحی مصاحبه هایی با ساکنین آسایشگاه انجام دادن و سعی کردن نظرات اونها رو در طرح اعمال کنن. این پروژه به لحاظ استفاده از ایده «طراحی مشارکتی» در ایران تقریبا یک پروژه پیشرو به حساب میاد. اما با وجود خلاقانه بودن فرآیند طراحی و اثر اجتماعی بالای پروژه، اجرای اون به دلیل نبود بودجه با مشکل مواجه شده.

بعد از یکسال تعلیق، آشنایی طراحان با وبسایت دونیت و مقوله کراودفاندینگ،اونها رو به این فکر انداخت تا با کمک کسانی که براشون شرکت در فعالیت های اجتماعی و تاثیرگذار اهمیت داره هزینه های اجرای این پروژه را تامین کنن و در اجرای پروژه ای که به صورت مشارکتی طراحی شده از تامین سرمایه جمعی بهره ببرن. طراحان این پروژه هزینه های اجرا رو به حداقل رسوندن و قصد دارن در صورتی که مبلغ بیشتری جمع آوری شد بر اساس بودجه، طرح رو بهتر کنن و نتیجه رو به رویایی که سالمندان ساکن آسایشگاه برای سالهای پایانی زندگی خودشون دارن نزدیکتر کنن.

اونها حساسیت معماران و طراحان نسبت به مسائل اجتماعی و خلق فضای بهتر برای اقشار آسیب پذیر و نیازمند رو بخشی از مسئولیت اجتماعی خودشون و همکارانشون می دونن و امیدوارن این پروژه نقطه شروعی باشه برای طراحی و اجرای پروژه هایی که هر چند مقیاس کوچکی دارن اما می تونن در ارتقای کیفیت زندگی استفاده کنندگان بسیار موثر باشن؛ تغییرات کوچکی که محیط فیزیکی شهرها و محلات ما بسیار به اونها نیاز داره. در حقیقت این موضوع علاوه بر اینکه  قصد داره نگاه افراد جامعه را به مقوله سالمندی تغییر بده، می خواد که مسؤلیت‌پذیری طراحان و معماران را در ایجاد تغییرات اجتماعی، هویت شهری و حفظ محیط زیست بیشتر کنه.

در واقع هدف این پروژه اینه که علاوه بر اینکه شروع کننده شیوه جدیدی در بهبود کیفیت محیط فیزیکی برای فضاهای عمومی و نیمه عمومی  شهره، تعریف زمان کهنسالی رو از یک دوره ناتوانی و کسالت، به زمانی برای فراغت و آسایش تغییر بده و برای سالمندان لحظات سبزتر و شادتری را در سالهای پایانی عمرشون خلق کنه.

اگه برای شما هم این موضوع اهمیت داره فقط هفت روز فرصت دارین که با مشارکت مالی یا با به اشتراک گذاشتن این پروژه در شبکه های اجتماعیتون در موفقیت این پروژه سهیم باشین. بیاین هیچ فرصتی رو برای مهربانی های کوچیک از دست ندیم.

به قلم عطیه غفوری

راوی داستان ها و تجربیات دونیت و علاقمند به تمامی موضوعاتی که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها