جذب حمایت برای یک ایده و ریسک سوء استفاده از آن

حمایت از ایده

امروز یکی از کاربران پیغامی با این مضمون برای دونیت ارسال کرد:

با درود و احترام؛
من یک برنامه نویس هستم و علاوه بر شغل ثابتم که برنامه نویسی در یک شرکت است، گاهی اوقات برنامه هایی هم بر بستر اندروید تولید و منتشر می کنم. مدتی است که یک ایده دارم که برای اجرا نیاز به سرمایه گذاری دارد، اما با توجه به اینکه ایده من تابحال اجرایی نشده، این نگرانی را دارم که اگر برای جذب حامی مثلاً از طریق سایت شما عمل کنم، ایده ام توسط کاربران دزدیده شود.
نظرتان در این خصوص چیست؟

با خواندن این ایمیل، نا خودآگاه به یاد روزی افتادیم که فکر ایجاد اولین پلتفرم دونیت در وب فارسی را در سر می پروراندیم. فکری که مدت ها در ذهن ما خاک خورد و البته امکانات فوق العاده ای به آن افزوده شد (فقط در ذهن ما). این روند تا روزی که دونیت در اولین استارتاپ ویکند شیراز معرفی شد، ادامه داشت. اما ای کاش زودتر این رویداد برگزار می شد و ما را ملزم به جـــار زدن ایده دونیت می کرد. چرا که دونیت تا آن زمان عملاً یک ایده بود، اما الآن یک استارتاپ!!!

بنابرین تصمیم گرفتیم مطلبی مناسب در این خصوص را به اشتراک بگذاریم، حتی اگر ارتباط چندانی با دونیت و دونیشن نداشته باشد.

این مطلب با کمی تغییرات از وب سایت فارسی بیز منتشر شده است:


۱- ایده های خام دزیده نمی شوند!

دارایی فکری (دانش، اطلاعات و طرح های شما) است که ارزشمند است و باید از آن محافظ کرد. بنابراین بین دارایی فکری و ایده ی خام فرق قایل شوید.

اول از خود بپرسید که آیا یک دارایی فکری دارید یا فقط یک خیال در سر می پروانید. تفاوت این دو ساده است:

اگر مدت ها است که روی ایده خود کار کردید،
می توانید آن را با جزییات بیان کنید،
می توانید آن را به شکلی مستند نمایید،

تبریک!

شما صاحب دارایی فکری هستید.
قدم های بعدی را انجام دهید.

 ۲- با مالکیت فکری در ایران آشنا شوید.

کتاب «راهنمای مالکیت فکری برای کسب وکارهای تجاری» می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

توضیحات دونیت: جهت تهیه این کتاب می­توانید با پست الکترونیکی [email protected]  مکاتبه نموده و یا به کتابفروشی سازمان مدیریت صنعتی مراجعه نمایید.

علاوه بر آن به نهادهایی که حامی دارایی های فکری در ایران هستند مانند بنیادملی نخبگان، وزارت علوم، وزارت بهداشت، ستاد توسعه نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران، انجمن علمی حقوق مالکیت فکری و امثال آن ها مراجعه کنید.

 ۳- دارایی فکری خود را مستند کنید.

مستند سازی می تواند به اشکال مختلف مانند نوشتن، نقاشی کردن، رسم کردن، ساختن، ضبط کردن، شبیه سازی و … انجام شود. هر چه شما اطلاعات مستند تری از ایده خود داشته باشید، بهتر می توانید آنها را مدیریت کنید. برای مثال، در صورتی که ایده شما مستند باشد، دقیقاً می توانید تصمیم بگیرید که چه بخشی از آنرا به چه کسی بگویید و چه بخشی را نگویید.

این مورد بسیار مهم است و از اساس روش های محافظت از ایده شناخته می شود.

۴- دارایی فکری شما جزو کدام یک از انواع مالکیت فکری قرار می گیرند؟

در ایران ۶ نوع دارایی فکری، اختراع، علامت تجاری، طرح های صنعتی، نشان مبدا جغرافیا، کپی رایت، اسرار تجاری مورد حمایت قانونی مالکیت فکری هستند.

 ۵- با توجه به نوع دارایی فکری خود برای ثبت آن به متولی مربوطه مراجعه نمایید.

سازمان هایی که متولی مالکیت فکری در ایران هستند عبارتند از اداره کل مالکیت صنعتی، وزارت ارشاد، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، وزارت آموزش و پروش، معاونت نظارت و برنامه ریزی راهبردی ریاست جمهور.

 ۶- به هر کس همان قدر اطلاعات بدهید که لازم است بداند.

نیازی نیست تمام جزییات طرح خود را به همه بگویید.
مثلا بخش های فنی برای یک سرمایه گذار معمولا جذاب و مهم نبوده و روی تصمیمات او تاثیر چندانی ندارد.
پس نیازی نیست که اطلاعات فنی را در اختیار سرمایه گذار قرار دهید.

با مدیریت این موضوع، می توانید مدیریت خوبی بر روی حفظ ایده خود داشته باشید، چرا که تنها شمائید که همه چیز ایده خود را می دانید. در واقع شمایید که همه تکه های پازل را دارید. آنرا کامل کنید…

 ۷- قید کنید محرمانه است.

روی همه ی مستندات خود قید کنید محرمانه است.
همه افرادی را که به نوع با دارایی های فکریتان مربوط می شوند را از محرمانه بودن اطلاعاتی که در اختیارشان قرار می دهید آگاه سازید. به آنها بگویید که حق واگذاری به دیگران را ندارند و این اطلاعات صرفا در اختیار آن ها است.
در صورت لزوم قبل از ارائه دارایی فکری خود می توانید موافقتنامه عدم افشا با طرف مقابل امضا کنید.

 ۸- از یک مشاور خبره کمک بگیرید.

حفاظت از دارایی فکری یک کار تخصصی و حرفه ای است.
اگر واقعا چیزی با ارزش دارید، حتما به سراغ حرفه ای ها بروید.
می دانم که هزینه دارد ولی این مورد را جدی بگیرید.

بسیار خوب،

هنوز هم فقط یک ایده خام، مثلا ساختن پایگاه بر روی خورشید یا خودرو با ۱۶ چرخ دارید!
سعی کنید ایده را تبدیل به یک دارایی فکری کنید تا قابل ثبت یا حتی فروختن باشد.
بدین منظورجزییات بیشتری از ایده خود را مشخص کنید. (ایده را بپزید!)

درباره ایده تان بپرسید چرا، چگونه، چه وقت، چه کسی، کجا و پاسخ ها و یافته های خود را مستند کنید. (بند ۳ که توضیح داده شد)

مثلا،
اختراع جنبه های عملکردی یک ایده را نشان می دهد.
نحوه ی رفتن و ساختن پایگاه بر روی خورشید را می توانید به صورت تصویر، نمودار، نوشته یا … نشان دهید.
یا طرحی از یک ماشین ۱۶ چرخ را می توانید بکشید. (طرح های صنعتی)
یک شعر یا مفهوم را می توانید بنویسید. (کپی رایت)
یک رخداد را می توانید عکاسی کنید. (کپی رایت)
یک ایده کسب و کار اینترنتی را می توانید در قالب مدل یا طرح کسب و کار تدوین نمایید. (اسرار تجاری)

و اگر به هر دلیلی نمی خواهید یا نمی توانید بر روی ایده خود کار کنید و به عنوان یک دارایی فکری آن را ثبت نمایید، در این صورت پیشنهاد می کنم که ایده تان را جار بزنید!

هر چه بیشتر بهتر بگونه ای که همگان بداند این ایده مال شما است.

شما تنها فردی نیستید که این ایده به ذهنتان می رسد بنابراین دیر یا زود دیگری ایده ای مشابه آن را ارائه خواهد کرد. حداقل اینطوری دلتان نمی سوزد که چرا ایده را مطرح نکردید و افتخارش به نام شما خواهد بود.

در رویدادها، جشنواره و همایش ها شرکت کنید. مقاله بنویسید. در روزنامه، رادیو، تلوزیون و خلاصه هرجا می توانید مصاحبه کنید. هر چه بیشتر بهتر.

سایت راه بیاندازید. در شبکه های اجتماعی مطرح کنید. در انجمن ها. آن را در بانک های ایده درج کنید.

هر چه می توانید از خود اثر به جا بگذارید که این ایده متعلق به شما است. با این کار دارید برای ایده تان بازاریابی می کنید وشاید کسی بخواهد آن را تبدیل به یک دارایی فکری کند و بدین ترتیب به دانش بشری کمک کردید.

در نهایت اگر هیچ اتفاقی نیافتد این کارها شما را مطرح تر می کند. به بهانه معرفی ایده، خودتان شناخته تر می شوید. فعالیت هایی که برای بازاریابی ایده کردید، به نوعی بازاریابی برای خودتان می شود و بدین ترتیب احتمال گرفتن کارهای بعدی یا افزایش دستمزدتان بیشتر می گردد.


این مطلب خوب را در سایت فارسی بیز بخوانید.

اما در نهایت، اگر نظر و تجربه ما (تیم مدیریتی دونیت) را می خواهید، می توانیم آنرا برای شما در بک عبارت خلاصه کنیم:

نترسید، ریسک پذیر باشید و دست به کار شوید

Twitter LinkedIn  

به قلم

عاشق تکنولوژی های جدید، علاقمند به موضوعات موفقیت و رشد شخصیتی، اهل رانندگی و سفر. و البته در دونیت نقش هماهنگ کننده رو به عهده دارم.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها

 • سلام
  مرسی. خیلی خوب بود. ایده ای دارم که زمانی که فرصت پیدا کردم بیشتر روی اون کار می کنم و جزئیات و محتوای اون و روند کاریشو مشخص می کنم. اطلاعاتی که خوندم، تقریبا خیالمو بابت یه سری مسائل راحت کرد و سعی می کنم امسال اگه عمری بود اونو عملی کنم.
  راستی به همکارتون زیر یکی از پست ها دیگه هم گفتم. قسمت خبرنامه گویا مشکلی داره. من نتونستم ایمیلم رو برای دریافت خبرهای سایتتون درج کنم. لطفا بررسی کنید و بی زحمت خبرم کنید.
  بازم ممنون.
  یا حق

  • سلام
   ممنون ما خوشحالیم که براتون مفید واقع شدیم 🙂 در خصوص ایدتون اگر مایل بودید میتونین در فراخوان ما شرکت کنین و ایده تون رو بفرستین
   در مورد خبرنامه هم مرسی از اینکه این مشکل رو گزارش کردین،حتما پیگیری خواهیم کرد و خبرتون میکنیم
   ممنون

 • سلام
  من چندسالی است در عرصه طراحی و راه اندازی وب سایت های مختلف فعالیت دارم اما بکر ترین سایت که بتواند حمایت مالی و معنوی از ایده ها در فضای وب انجام دهد دونیت است با اینکه مشابه خارجی وجود دارد اما این ساختار در ایران از لحاظ نو بودن و منحصر بودن تک است امیدوارم دوستان و همکاران در عرصه طراحی و توسعه نرم افزار با هربستر انتشاری با این سایت همکاری کنند حتی در حد یک لینک ساده

  با آرزوی موفقیت برای سایت دونیت

 • سلام و با تشکر از زحماتتون
  در حین انجام طراحی داخلی خاصی برای یک برج تجاری-مسکونی در کرمان بودم که ناگهان ایده نابی به ذهنم رسید.البته این بار اول ولی قطعا نابترین ایده ای بود که به ذهنم رسیده بود.یه موجودی خلق کردم که میتونه به تعداد زیادی فرم تغییر شکل بده شاید بینهایت!!تعداد زیادی از فرمهاشو در آوردم اما به نظر میرسه پایانی نخواهد داشت…بی نهایت فرم!!!!!
  و جزییات اجراییشو با دقت بالا طراحی کردم و از ترکیبی از چندتا از تکنولوژیهای روز دنیا که در ایران موجود هست و در صنعت ساختمان دارن ازش استفاده میکنن استفاده کردم.کار قابل ساخت در ایران و قطعا با ارزش هست و تاکید میکنم قطعا قابل صادرات خواهد بود و با مدرییت صحیح شاید بتونه انقلابی بشه.تمام جزییات اجرایی و هنریش رو طراحی کردم
  و آماده برای سرمایه گزاری و سود دهی هست . و با تبلیغ خوب و اطلاع رسانی دقیق میتونه به یک صنعت میلیاردی تبدیل بشه.من دنبال بهترین گزینه میگردم . لطفا راهنماییم کنید….(تکرار میکنم:کار قطعا با ارزش و قابل صادرات خواهد بود و با تمام جزییات اجرایی طراحی شده و تمام نقشه هاش رو آماده کردم و قابل ساخت در ایران هست)

 • سایت شما واقعا محشره.من هر روز به سایت سر میزنم و از مطالب جدیدش استفاده میکنم.به خاطر همین لازمه یه تشکر ویژه داشته باشم از این همه زحماتتون.

 • سلام و خداقوت
  توضیحات فوق العاده ساده و دقیقی بود. درود بر شما
  برای یک سری اطلاعات بیشتر به سایت ما هم می توانید سر بزنید
  http://www.takidea.ir