جامعه ؛ اهرمی برای پیشرفت

ما هر روز از کنار خیلی چیزا رد می شیم که وجودشون اینقدر برامون ساده و بدیهیه که هیچوقت به مبدا و منشا پیدایششون فکر نمی کنیم. تو خونه می شینیم و غذای خوشمزه ای که مامان برامون پخته رو می خوریم. از سر سفره بلند می شیم و می گیم “مرسی مامان بخاطر غدای خوشمزه ای که «پختی» برامون!”. ولی یه روزی هم بوده که کانسپت «پختن» برای بشر نا مفهوم و تعریف نشده بوده. می رفت تو جنگل میوه و سبزی و گوجه پیدا میکرد همینجوری می خورد، می رفت شکار، لاشه گوزن بیچاره رو تیکه تیکه می کرد همینجوری می کشید به دندون… حالا چجوری آدم فهمید میشه غذا رو هم پخت؟

ما هم می‌رفتیم فست‌فود، چی خیال کردی...

متاسفانه اینجا نه کلاس آشپزیه نه باستان شناسی…

این چیزای ساده و بدیهی که الان توی زندگیمون هستن، و البته تعدادشون قد موهای سرمونه، روزی از مجهولات بودن. این مجهولات همه و همه به کمک جامعه بود که تبدیل شدن به بدیهیاتی که ساده ازشون می گذریم. این قدرت جامعه و دوایر ارتباطی شکل گرفته در اونه که می تونه باعث شه این چیزا “جا بیوفته” و همه غذا رو “بپزن”! البته به غیر از خام گیاه خوارا…

غذا رو مگه می پزن؟

غذاشون چرا رو آتیشه این دیوونه‌ها؟

خیلی چیزا کاربردشون برامون پوشیده نیست. اینقدر ازشون استفاده می کنیم که تبدیل شدن به یه بخش جدا نشدنی از زندگیمون. قابلمه، بشقاب قاشق چنگال و … که یه آدم “فرهیخته” اختراعشون کرد. ولی اگه خود ما، افراد تشکیل دهنده جامعه، به ایده های این افراد شاخ و برگ نمی دادیم و برامون ارزش نداشتن، الان شاید هنوز داشتیم با دست غذا می خوردیم. این قدرت ما افراد جامعه س که باعث می شه چیزای جدید فرصت برای شکل گیری پیدا کنن و راه خودشونو توی زندگیامون باز کنن. بخاطر همینه که اکثر شرکت ها که در زمینه تکنولوژی کار می کنن، برای ارائه سرویس های جدید به مجموعه کاربران کنونی (User Base) خودشون اتکا می کنن. کاری که مایکروسافت با ویندوز ۱۰ کرد.

مایکروسافت ویندوز “پخته”؟!؟!؟!!؟

قاعدتا ویندوز ۱۰ حاصل غل زدن محتویات یه دیگ نبوده، اما میشه گفت به یه روشی پخته شده. البته نه توسط مایکروسافت بلکه خودمون!

جامعه ، در حال طبخ ویندوز 10

جامعه ، در حال طبخ ویندوز ۱۰

چجوری؟

شاید از طرح Insider مایکروسافت خبر داشته باشین. این طرح که شروعش حدود یک سال پیش بود، برای بهبود کاربری ویندوز ۱۰ شروع شد. مایکروسافت از عموم مردم دعوت کرد تا آخرین نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ رو روی کامپیوتراشون نصب کنن و تجربه کاربریشون و مشکلات نرم افزاری که باهاشون برخورد کردن رو به مایکروسافت اطلاع بدن. فایده اصلی این طرح این بود که مایکروسافت از این طریق تونست ویندوز ۱۰ رو در شرایط کاربری عادی تست کنه و بر اساس بازخوردی که از کاربران نسخه پیش نمایش گرفت، افتضاح ویندوز ۸ و قبل تر از اون، ویستا رو دوباره بالا نیاره.

از اکتبر سال گذشته تا جولای امسال حدود ۴ میلیون نفر وارد طرح Insider شدن، و نزدیک به ۷ میلیون بازخورد به مایکروسافت ارسال کردند. این بازخورد ها باعث شدن ویندوزی که مایکروسافت یک ماه و نیم پیش منتشر کرد، یه نسخه “پخته” باشه و دقیقا همون چیزی باشه که کاربرا می خوان. مایکروسافت، لطف کاربران طرح Insider رو هم بی جواب نذاشت و به همشون یه لایسنس مجانی ویندوز ۱۰ هدیه داد. البته بعد از انتشار ویندوز ۱۰، طرح Insider تموم نشد و هنوز کاربران می تونن با ورود به این طرح، نسخه های پیشنمایش بعدی ویندوز ۱۰ قبل از اینکه به دست عموم مردمبرسه رو تست کنن. الان تعداد Insiderها به ۷ میلیون نفر می رسه.

طرح Insider نشون داد که چقدر دخیل کردن عموم مردم می تونه در ارائه سرویس ها به بهترین نحو ممکن کمک کنه و مایکروسافت به واسطه طرح خیلی خوبش، اول از همه تونست محصولش رو با کمک همون اشخاصی که قراره ازش استفاده کنن، به بهترین نحو ممکن شکل بده و بعد از اون یه نمونه فوق العاده از حمایت جمعی رو ایجاد کنه که همه بفهمن:

“مردم، یعنی همه چی!”

 

جا داره یه تشکر ویژه از خودمون داشته باشیم بخاطر ویندوزی که برا خودمون «پختیم»!

به قلم نویسنده مهمان

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها