توضیح مراحل فراخوان ایده: از ثبت ایده تا تامین سرمایه

سلام…

همونطور که حتماً تا الآن متوجه شدید، دونیت در شروع سال جدید، فراخوان ایده ای رو منتشر کرد. هدف از این فراخوان ایده، تامین سرمایه اولیه مورد نیاز برای ایده ها و پروژه های منتخب هست.
تا لحظه نوشتن این پست بیشتر از ۱۰۰ ایده دریافت شده و این نشونه ای از شور و اشتیاق و خلاقیت شماست. از این بابت از همه شمایی که ایده و پروژه خودتون رو ثبت کردید تشکر می کنیم.

اما افراد زیادی ایمیل زدن و به حق انتظار داشتن که روندهای آتی فراخوان رو بدونن، برای همین توی این پست وبلاگ، سعی کردم تا حد ممکن روند فراخوان (از پایان فراخوان ایده تا زمان راه اندازی نهایی کمپین) رو توضیح بدم. پس اگر شما هم از آدم های خلاقی هستید که توی فراخوان ایده ما شرکت کردید، حتماً این پست رو با دقت بخونید.

روند پیش روی فراخوان ایده های تکنولوژیک

مسیری که شما تا تامین سرمایه اولیه پیش رو دارید.

۱- زمان پایان فراخوان

همونطور که احتمالا تا الآن متوجه شدید، فراخوان ایده روز دوشنبه هفته آینده (۳۱ فروردین ماه) به اتمام میرسه. احتمال کمی وجود داره که این مدت تمدید بشه چرا که تا الآن بیشتر از ۱۰۰ تا ایده دریافت کردیم و فکر می کنیم به حد نصاب رسیدیم.

۲- انتخاب ایده های برتر (فیلتر اول)

ما ایده های شما رو با کمک داورهایی که در دسترس داریم (موسس برترین استارتاپ های ایران مثل دیجی کالا، نت برگ و …) بررسی می کنیم و ایده هایی که بلوغ لازم رو نداشته باشن، حذف می کنیم.
منظور از بلوغ ایده اینه که خود ایده، فارغ از شرایط فنی و بازار و موانع سر راه، عملی باشه. مثلاً “راه اندازی فیس بوک ایرانی با دو میلیون تومن” مسلماً ایده عملی نیست و حذف می شه.

۳- نظرسنجی عمومی (فیلتر دوم)

بعد از هرس کردن ایده ها، نوبت به نظرسنجی عمومی می رسه. در واقع توی این مرحله ما ایده های منتخب رو برای نظرسنجی عمومی روی سایت قرار می دیم.
این کار رو با دو هدف زیر انجام می دیم:

– اینجوری فقط نظر ما نیست که انتخاب می کنه کدوم ایده شایستگی دریافت حمایت رو داره و اطرافیان و حتی خود شما هم می تونید توی این روند تاثیرگذار باشید.
– پیش از شروع کمپین می تونید پیش بینی تقریبی از حامی هاتون داشته باشید و راه های اطلاع رسانی خودتون رو آزمایش کنید.

به بیان ساده تر، ایجا جایی هست که شما باید با قدرت وب سایتتون، شبکه های اجتماعی تک تک اعضای تیم و خلاصه به هر روش که می تونید مردم رو متقاعد کنید تا به ایده شما رای بدن.

۴- تعیین اولویت

ظرفیت وب سایت دونیت برای راه اندازی کمپین های همزمان، در حال حاضر محدوده، برنامه ما اینه که هر ماه تعدادی از ایده ها و پروژه های انتخاب شده رو عمومی کنیم.
به همین خاطر با استناد به آرای عمومی، پروژه ها رو برای راه اندازی کمپینشون اولویت بندی می کنیم. برای مثال توی اردیبهشت ماه ۳ کمپین همزمان، برای خرداد ۵ کمپین همزمان و … .

۵٫ تحویل متریال (مواد اولیه)

برای راه اندازی کمپین نیاز به یک سری متریال (یا مواد اولیه) هست که بعضی از شما از همین الآن دست بکار شدید و اونها رو آماده کردید. این متریال باید چنین مواردی رو شامل بشه:

– توضیحات مفصلی در خصوص ایده (بدون ذکر نکات محرمانه)، معرفی تیم، مشکلی که قراره حل کنید، راه حلتون، مخاطب هاتون و اینکه چقدر پول نیاز دارید و چطور این پول رو خرج خواهید کرد.
– یک ویدئو و یا اسلاید شو در مورد ایده یا پروژه
– صفحه جذب حمایت (این مورد اختیاریه و اگر شما این صفحه رو طراحی نکنید، ما برای شما این کار رو می کنیم)

توجه داشته باشید که این متریال برای طراحی صفحه جذب حمایت شما مورد استفاده قرار می گیره و خیلی مهمه که دقیق و شفاف باشه. به بیان ساده تر، باید صفحه کمپین شما طوری باشه که کاربرها و حامی های بالقوه شما رو برای حمایت کردن متقاعد کنه.

واسه همین پیشنهاد می کنیم هر چه سریعتر دست بکار بشید و به این موضوع که آیا ایده شما انتخاب می شه یا نه توجه نکنید. چرا که شما به هر حال به این اسناد نیاز خواهید داشت. در واقع ایجاد این اسناد و متریال هست که ایده شما رو تبدیل به یک دارایی فکری ارزشمند می کنه.

۶٫ راه اندازی آزمایشی کمپین

کمپین شما قبل از راه اندازی نهایی و عمومی بصورت خصوصی منتشر می شه. یعنی حامی ها می تونن از کمپین شما حمایت کنن. اما کمپین شما در صفحه اصلی و شبکه های اجتماعی وب سایت دونیت معرفی نمی شه.
در این مرحله شما باید با تمام قوا برای ایده و یا پروژه خودتون بازاریابی کنید (بدون کمک دونیت) و هرچه سریعتر بتونید ۲۰ درصد از مبلغ مورد نیاز رو با استفاده از روابط و قدرت رسانه ای خودتون تامین کنید، کمپین شما زودتر عمومی می شه.
ساده ترش این می شه که تا زمانی که کمپین شما %۲۰ از مبلغ رو تامین نکرده باشه بصورت عمومی توی دونیت معرفی نمی شه. (۲۰% با شما، ۸۰% با کمک ما)

البته این مرحله هم فلسفه ای داره که بهتره شما هم بدونید:
معمولاً اولین حامی های یک ایده یا پروژه، دوست ها و اقوام تیم مالک اون پروژه هستند. اگر دوست ها و آشنایان شما حاضر نباشن از شما حمایت کنن، چطور انتظار دارید که افرادی که شمارو نمی شناسن از شما حمایت کنن؟
در واقع این محدودیت یکی از مزیت های روش تامین سرمایه Crowdfunding هست که می تونید در مورد اون توی این پست وبلاگ دونیت بیشتر بخونید.

۷- راه اندازی نهایی

بعد از اینکه شما موفق شدید ۲۰% از مبلغ مورد نیاز رو بدون کمک دونیت تامین کنید، دونیت وارد ماجرا می شه و با استفاده از روش های بازاریابی، ارتباطات و پایگاه های رسانه ای خودش کمپین شما رو انتشار می ده تا ۸۰% مابقی مبلغ هم تامین بشه.
البته توجه داشته باشید که هیچ وقت، هیچ تضمینی برای تامین سرمایه مورد نیاز شما وجود نداره و همه چیز کاملاً به شما وابسته است. به اینکه ایده شما چقدر جذاب هست و شما چقدر خوب برای آن بازاریابی می کنید.

نکته: همونطور که مطلع هستید، در روش تامین سرمایه Crowdfunding، در صورتی که کمپین در مدت زمان مورد نظر، سرمایه مورد نظر رو بصورت کامل تامین نکنه، همه حمایت ها با کسر ۵۰۰ تومن کارمزد بانکی، به حساب حامی ها بازگشت داده می شه.

نهایتاً بعد از اینکه یکی از ایده های منتشر شده روی سایت، خارج شد (با موفقیت و یا شکست کمپین) با رعایت اولویت، کمپین بعدی فعال خواهد شد.

لطفا اگر هرجایی از این روند، گنگ و نامفهوم بود، حتماً با ما تماس بگیرید تا جواب شما رو بدیم و ابهام رو برطرف کنیم.

به خودتون افتخار کنید، شما از اولین ها هستید 🙂
پیش بسوی ایجاد تاریخ و فرهنگ Crowdfunding در ایران.

پیشنهاد می کنم حتماً بخوانید:

Twitter LinkedIn  

به قلم

عاشق تکنولوژی های جدید، علاقمند به موضوعات موفقیت و رشد شخصیتی، اهل رانندگی و سفر. و البته در دونیت نقش هماهنگ کننده رو به عهده دارم.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها