راهنمای گام به گام ایجاد پروژه در دونیت

اگر می‌خواهید از پلتفرم دونیت برای تأمین سرمایه ی تحقق ایده خود استفاده کنید، خواندن این متن به شما کمک می‌کند که قدم به قدم آن را پرورش دهید و به یک پروژه تبدیل کنید.

اگر می‌خواهید از پلتفرم دونیت برای تأمین سرمایه ی تحقق ایده خود استفاده کنید، خواندن این متن به شما کمک می‌کند که قدم به قدم آن را پرورش دهید و به یک پروژه تبدیل کنید.

آیا ایده‌ای دارید که فکر می‌کنید می‌تواند تغییرات مثبتی در جامعه ایجاد کند؟ آیا می‌خواهید از پلتفرم دونیت برای تأمین سرمایه ی پروژه خود استفاده کنید؟ خواندن این متن به شما کمک می‌کند که قدم به قدم ایده خود را پرورش دهید، زمینه لازم برای تأمین سرمایه از طریق وب‌سایت دونیت را فراهم کنید، در مدت زمانِ کمپین افراد بیشتری را با پروژه خود درگیر نمایید و در نهایت حمایت‌های بیشتری جذب کنید.


پیش از شروع


اولین نگرانی بسیاری از افراد بعد از پیدا کردن ایده‌ای بکر، این است که «آیا می‌توانم راجع به ایده‌ام با فرد دیگری صحبت کنم؟ آیا به اشتراک گذاشتن ایده‌ام با افراد یا در شبکه‌های اجتماعی، فرصتی برای دزدیده شدن آن توسط دیگران ایجاد نمی‌کند؟».

پیش آمدن این سوال‌ها برای افراد خلاق کاملا طبیعی است؛ اما واقعیت این است که تمام این پیش‌فرض‌ها فقط یک خیال در ذهن شماست و به اشتراک گذاشتن ایده‌ با دیگران می‌تواند حتی برای شما سودمند باشد. به یاد داشته باشید که:

ایده هنگامی ارزشمند است که به صورت قوی اجرا شود و شما تنها کسی هستید که دغدغه اجرای ایده‌ خود را دارید.

همه‌ی ما خلق ایده را دوست داریم ولی زمانی که به ایده‌های قبلی‌مان فکر می‌کنیم می‌بینیم که بیشتر آنها در ذهن ما متوقف شده‌اند و به عبارتی «خاک خورده‌اند». اما باید قبول کنیم که در ابتدا کسی به جز خود ما و نزدیکانمان به ایده‌ی ما اهمیت نمی‌دهد. بدیهی است که ما وقت زیادی را در شبانه‌روز به پرورش ایده‌ خود اختصاص داده‌ایم و چم و خم آن را می‌دانیم، پس مسلما به دلیل اینکه دیگران به اندازه‌ی ما بر روی آن کار و پژوهش نکرده‌اند، به اندازه ما درباره آن ذغدغه ندارند. اگر این واقعیت را قبول کنیم، تلاش خود برای جذب مردم و بازاریابی برای ایده را از همان ابتدا شروع می‌کنیم و در نتیجه زمان بیشتری برای همراه کردن دیگران با خود خواهیم داشت. علاوه‌بر‌این، به اشتراک گذاشتن ایده با دیگران کمک می‌کند که ما نقاط ضعف و مشکلات اجرای ایده را شناسایی کنیم و روند اجرا را بهبود ببخشیم. در حقیقت بازخوردهای مثبت و منفی سبب می‌شوند که پیشرفت ایده با سرعت بیشتری انجام شود. پس:

به جای پنهان کردن ایده‌ی‌ خود از چشم دیگران، از آنها بازخورد بگیرید. به اشتراک گذاشتن ایده آسیبی به شما نمی‌زند اما ترس از دزدیده شدن آن، نوآوری و خلاقیت شما را نابود می‌کند.


گام نخست: چگونه ایده خود را بپرورانیم؟


خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که هنگامی که ما ایده خود را برای اطرافیانمان توضیح می‌دهیم با این عبارت روبرو می‌شویم: «هنوز ایده‌ت خامه!». در مواجهه با این عبارت، به جای ناامید شدن، باید سعی کنیم برای بهتر کردن جوانب مختلف ایده، بیشتر روی آن کار کنیم و یا به اصطلاح آن را بپزیم.

این اینفوگرافیک به شما کمک می‌کند که ایده خود را بپرورانید و با اطمینان بیشتری روند تأمین سرمایه را شروع کنید:

how-to-cook-1


گام دوم: چگونه مبلغ مورد نیاز برای پروژه را تخمین بزنیم؟


خیلی‌ها بر سر این اختلاف نظر دارند که آیا باید مبلغ را پایین‌تر از حد نیاز خود تعیین کنند یا بالاتر از آن به صورتی که تمام مخارج کمپین را پوشش دهد؟ جواب این سوال به استراتژی شما برای بازاریابی کمپین‌تان و نوع کمپین بستگی دارد. به طور مثال در پروژه‌های خلاقانه که باید برای حمایت کننده‌ها پاداش یا هدایایی در نظر بگیرید، بهتر است حواستان به هزینه‌ی تهیه هدایا و هزینه‌های ارسال آنها باشد؛ پس معمولا در این پروژه‌ها مبلغِ هدف کمی بالاتر از مبلغ مورد نیاز برای اجرای پروژه تعیین می‌شود. اما از طرفی هم اگر شما مبلغ را خیلی بالاتر در نظر بگیرید ممکن است باعث دلسردی و عدم اطمینان حامیان شما از موفقیت پروژه شوید.

برای حل این همه تضاد باید ابتدا تمام هزینه‌ها را یادداشت کنید. هزینه‌های پروژه عمدتاً شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه‌‌های تولید
 • هزینه‌های پاداش‌ها (خریداری و هزینه ارسال)
 • هزینه کارمزد پلتفرم کراودفاندینگ
 • هزینه بازاریابی و مدیریت ارتباطات با مخاطب‌ها

بعد از برآورد تقریبی هزینه‌ها، بهتر است این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • آیا هزینه‌های برآوردی برای کل پروژه است یا فقط برای شروع آن؟
 • آیا نقاط عطف پروژه را در هر سطح مشخص کردم؟ به عنوان مثال آیا در این سطح نیاز به لوازم و تجهیزات دارم؟ آیا نیاز به اجاره یک استودیو یا گالری دارم؟

پیشنهاد می‌کنیم حتما برای برآورد هزینه‌ها از اکسل استفاده کنید؛ چون هم راحت‌تر است و هم آن را در صورت نیاز می‌توانید با حامیان‌تان به اشتراک بذارید. این نکته را در نظر داشته باشید که شما می‌توانید برای مراحل مختلف پیشرفت پروژه، کمپین‌های متعددی را تعریف کنید تا هم مبلغ مورد نیاز هر کمپین و هم زمان کامل شدن آن کمتر شود و اینکه در هر سطحی از پروژه تسلط زیادی بر کاری که باید انجام شود داشته باشید (پروژه خود را فازبندی کنید). دانستن این نکته به شما کمک می‌کند که شما بعد از اجرای کمپین حدودا چند حمایت کننده خواهید داشت.

به طور مثال فرض کنید قصد تولید یک دستگاهی برای جذب بهتر نیروی خورشیدی دارید. برای برآورد مبلغ هدف ابتدا باید هزینه‌های مختلف را دریابید به عنوان مثال هزینه تهیه قطعات، هزینه اجاره کارگاهی برای تولید، هزینه نیروی انسانی و.. که از هزینه‌های تولید محسوب می‌شود در مجموع ۶ میلیون تومان برای شما هزینه دارد. همچنین برآورد می‌کنید که برای پاداش‌های پیشنهادی حدود ۱ میلیون تومان باید خرج کنید. معمولا هزینه‌های پلتفرم‌های کراودفاندینگ هم بین ۵ تا ۷ درصد کل مبلغ جمع آوری شده است و در نهایت هزینه بازاریابی و آپدیت کردن شبکه‌های اجتماعی (با احتساب احتمالی استخدام نیروی انسانی برای این کار) ۲ میلیون تومان است. شما می‌دانید که در مرحله اول اجرای این پروژه هستید پس این هزینه‌ها تنها برای تولید یک محصول ساده اولیه است. در مجموع شما به ۱۰ میلیون تومان برای تأمین هزینه‎ها نیاز دارید. همچنین می‌توانید برآورد کنید که با درآمد اکثریت مردم و با ظرفیت حال حاضر بازار کراودفاندینگ در ایران شما حداقل به چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ حامی نیاز خواهید داشت.

در آخر خیالتان راحت باشد که با انجام مراحل بالا می‌توانید اطمینان مناسبی از هزینه‌های خود و تعیین مبلغ مورد نظر به دست آورید.


گام سوم: قبل از شروع تأمین سرمایه چه کارهایی باید انجام شوند؟


برای اینکه اطمینان داشته باشید که تأمین سرمایه شما با موفقیت انجام می‌گیرد، باید از ۳ ماه قبل از اینکه پروژه شما بر روی سایت قرار بگیرد سه مرحله زیر را طی کنید:

۱- تحقیق
۲- توسعه و گسترش پروژه
۳- ساختن یک شبکه و گروه

منظور از تحقیق این است که شما باید بین ۵ تا ۱۰ پروژه دیگر را که موضوعی مشابه موضوع پروژه شما را دارد با جستجو در سایت‌های دیگر پیدا کنید و هرچه در مورد آنها به دستتان می‌رسد را مطالعه کنید؛ اما این تنها کافی نیست. بهتر است که با صاحبان آن پروژه‌ها تماس بگیرید و یا ایمیل بزنید و از آنها درباره جزئیات پروژه‌ سوال کنید. مطمئن باشید که آنها با آغوشی باز به شما کمک خواهند کرد.

زمانی که به جستجوی پروژه‌های مشابه هستید، سعی کنید پاسخ این سوال‌ها را پیدا کنید:

– این پروژه‌ها چقدر سرمایه جذب کرده‌اند؟
– هر پروژه چند حمایت کننده داشته است و هر حمایت کننده به طور متوسط چقدر کمک کرده است؟
– این پروژه‌ها چه پاداش‌هایی را برای حمایت‌کننده‌هایشان تعیین کرده‌اند؟
– ویدیوی آنها چگونه است و در آن به چه چیزهایی اشاره شده است؟
– آیا آنها توانسته‌اند با اشتیاقِ خود برای این پروژه، مردم را جذب کنند؟
– آیا آنها به موقع سرمایه خود را جذب کرده‌اند؟
– اگر تعدادی از این پروژه‌ها شکست خورده‌اند، دلیل شکستشان چیست؟
– چرا حمایت‌کننده‌ها از این پروژه حمایت کرده‌اند؟

پس از اینکه شما کاملا به پروژه‌های مشابه تسلط پیدا کردید، به سراغ وبلاگ‌نویس‌ها و فروم‌هایی که درباره موضوع پروژه‌ی شما درحال بحث و گفتگو هستند بروید و آنها را به دقت مطالعه کنید. حتما می‌پرسید چرا؟ شما با مطالعه‌ی آنها می‌توانید با دیدگاه‌های جدید درباره آن موضوع آشنا بشوید و همچنین می‌توانید نیاز‌های مخاطبان خود را بهتر بشناسید.

بعد از مرحله اول، قدم بعدی این است که دریابید که حمایت‌کننده‌های شما معمولا در کدام شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و به کدام وبلاگ‌ها سر می‌زنند. شما درواقع باید برای بازاریابی پروژه خود هدف‌گذاری کنید و بدانید که چه زمانی و در کجا باید برای پروژه خود تبلیغ کنید.

مرحله دوم شامل گسترش ایده و همراه کردن افراد تاثیرگذار و علاقه‌مند است که وقت‌گیر‌ترین اما مهم‌ترین گام محسوب می‌شود. پس از آن نوبت به مرحله سوم می رسد که شامل ساختن یک شبکه و انجمن است که توسط آن قادر باشید به تمام افراد علاقه‌مند یک‌جا دسترسی داشته باشید.

شما در این گام‌ها باید با افرادی که پتانسیل همکاری دارند و مستعد هستند که ایده شما را به گوش بقیه برسانند و مردم را برانگیزند تا به ایده و فکر شما کمک مالی و معنوی کنند، ارتباط قوی برقرار کنید.

برای شروع باید تمام افراد در “کانتکت لیست” یا همان فهرست ارتباطات و بلاگر‌هایی که در قسمت تحقیق پیدا کردید را به صورت یک لیست دربیاورید و ببینید که کدام یک در شبکه‌های اجتماعی  تأثیر بیشتری دارند؛ سپس با آنها صحیت کنید که درباره پروژه شما هم به صورت آفلاین و هم آنلاین گفتگوهای فعال داشته باشند .اما چگونه می‌توانیم این افراد را متقاعد کنیم؟ شما می‌توانید هر‌از‌چند‌گاهی پست‌های آنها را ریتوییت کنید و از محتوایشان قدر‌دانی کنید و بعد از مدتی از آنها بخواهید پروژه شما را در بلاگ و شبکه‌های اجتماعیشان معرفی کنند. این راهکارها را فراموش نکنید:

۱- گروه‌ها و صفحه‌های فیسبوک و لینکدین را دنبال کنید.

به دلیل وجود گروه‌های بسیار متنوع و کاربردی در فیسبوک و لینکدین، این شبکه‌ها منابع بسیار مهمی برای کسب و کار‌ها هستند. شما به عنوان ایده‌پرداز باید نهایت استفاده از این گروه‌ها را ببرید. چگونه؟ از یک طرف با بحث و گفتگو و ارائه نظر خودتان درباره ایده‌ تان و از طرف دیگر با خواندن مطالب دیگران با نیاز‌های افراد آشنا می‌شوید و هم آنها را می‌توانید با خودتان همراه کنید. البته کامیونیتی‌های گوگل پلاس را هم فراموش نکنید از این شبکه هم بهره‌ی زیادی می‌شود برد.

این مرحله را نادیده نگیرید و از دزدیده شدن ایده‌تان نترسید. در دنیای تجارت و کسب و کار، تمام موفقیت شما به فعالیت شما بستگی دارد و اینکه بتوانید آن ایده را، خوب اجرا کنید. پس با مردم در مورد ایده‌تان حرف بزنید و آنها را با خودتان همراه کنید؛ در این صورت افراد بیشتری پیدا می‌شوند که ایده شما را به گوش افراد برسانند و به گسترش ایده شما کمک کنند.

۲- حتما برای پروژه‌تان وب‌سایت بسازید.

اگر برایتان مقدور هست با وردپرس، خیلی سریع یک وب‌سایت درست کنید و هر هفته آن را با اخبار جدید درباره پروژه آپدیت کنید. با این کار یک تاریخچه‌ای از فعالیت‌هایتان به جا می‌ماند، مورد استفاده‌ی افراد علاقه مند قرار می‌گیرد، به پروژه شما اعتبار بسیار زیادی می‌دهد و همچنین مخاطبان را متقاعد می‌کند که شما در کار خود بسیار جدی هستید و برای موفقیت پروژه خود تمام تلاش انرژی تان را به کار می گیرید.

۳- یک ویدئوی کوتاه بسازید و در آن داستانتان را تعریف کنید.

تجربه نشان داده است که داشتن ویدئو، امکان موفقیت یک پروژه کراودفاندینگ را تا دو برابر افزایش می‌دهد. یک ویدئوی سه دقیقه‌ای، که حتی ممکن است با موبایل یا وب‌کم هم گرفته شده باشد اما دارای ساختار مناسبی باشد، به گسترش مخاطبان پروژه شما کمک می‌کند. برای ساختن پیچ ویدئویی همان اصولی که مربوط به نوشتن متن است و در گام بعدی آمده است را رعایت کنید.

۴- رویداد‌های آفلاینی را که به ایده شما مربوط می‌شود از دست ندهید.

شما باید تا جایی که امکان دارد درباره ایده‌تان صحبت کنید و مردم را با خودتان همراه کنید. همه باید ارزش کار شما و نیاز به آن را دقیقا حس کنند، پس نترسید و با تمام قدرت ایده‌تان را به گوش همه برسانید.


گام چهارم: چگونه پروژه خود را برای تأمین مالی جمعی به دیگران معرفی کنیم؟


راه‌های بسیاری برای ارائه پروژه وجود دارد اما مهم نیست که چه چیزی را به مخاطبانتان ارائه می‌دهید، مهم این است که چگونه آن را ارائه می‌دهید. یکی از مهم‌ترین عناصر پروژه شما «تأثیر»ی است که بر روی مخاطبان شما دارد، پس مهم است که برای چگونگی ارائه ایده از قبل یک استراتژی داشته باشید. هرچند ممکن است پروسه نوشتن و ارائه ایده خیلی سخت و وقت‌گیر باشد اما این را همیشه به یاد داشته باشید که چون شما در کاری قدم گذاشته‌اید که به آن علاقه دارید پس تمام این سختی‌ها هم به یک چالش شیرین و هیجان‌انگیز تبدیل می‌شود.

برای اینکه  تأثیر خوبی را بر روی همراهانتان بگذارید این اصول را رعایت کنید:

۱- ابتدا هدف و قالب کلی پروژه را مشخص کنید.

بهتر است که هرچیزی را که در ذهنتان درباره پروژه وجود دارد را به صورت یک داستان بنویسید و توضیح دهید که چرا به فکر این ایده افتادید و چرا برای شما مهم است که این کار را انجام دهید. سپس شرح دهید که چرا شما بهترین فردی هستید که از پس این کار برمی‌آید؛ تجربه‌هایتان و تفکراتتان را با همه به اشتراک بگذارید.

یادتان باشد که اگر در هر قسمت از شرح داستانتان – از انگیزه شما برای اجرای این پروژه تا شرح محصول/ خدمات نهایی – اطلاعات گنگی را در اختیار دیگران بگذارید، اشتباه فاحشی مرتکب شده‌اید.

۲- اسم مناسبی برای پروژه خود انتخاب کنید.

اسم پروژه (تیتر) اولین مواجهه مخاطبان با پروژه‌ی شماست. اسم در عین اینکه باید جذاب باشد، باید بتواند یک ایده کلی از موضوع پروژه به مخاطبان ارائه دهد و در عین حال قابلیت تبدیل شدن به یک هشتگ در شبکه‌های اجتماعی را داشته باشد.

۳- به دیگران بگویید که با همراهی شما چه سودی عایدشان می‌شود.

مهم‌ترین نکته این است که بتوانید تصویر شفافی از آینده بهتری که با اجرای پروژه‌ی شما برای دیگران رقم می‌خورد ارائه دهید و به آنها بگویید چگونه قرار است از اجرای این پروژه لذت ببرند. سعی کنید از کلمات “کشف”، “تجربه” و “با هم” استفاده کنید.

۴- تمام جنبه‌های مثبت و متمایز خود را شفاف سازی کنید.

اگر شما شبکه‌ای از افراد  تأثیرگذار را می‌شناسید که می‌تواند در موفقیت پروژه شما  تأثیر زیادی بگذارد به همراهانتان خاطر نشان کنید که شما بسیار با نفوذ هستید و یا اگر افتخاراتی تا به الان در جذب مشتری یا نفوذ در بازار به دست آورده اید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

۵- با لحنی صحبت کنید که مخاطبان شما دوست دارند.

شما می‌دانید که همراهان و علاقه‌مندان به پروژه شما چه کسانی هستند و چه سلیقه‌ای دارند؛ پس باید با لحنی با آنها صحبت کنید که هم مفهوم را بهتر متوجه شوند و هم برای آنها جذابیت داشته باشد.

۶- از کلمات مثبت استفاده کنید.

شما باید طوری با مخاطبان صحبت کنید که آنها حس کنند عضوی از تیم شما هستند. به جای استفاده از کلمات “کمک”و “کمک مالی” از کلماتی استفاده کنید که مخاطبان حس کنند که قرار است در یک تجربه هیجان انگیز سهیم باشند. تحقیقات نشان داده افرادی که در پروژه‌های خود از عبارات “ما قادر نیستیم”، “حتی ۱۰۰۰ تومان” و “امیدواریم که به دست آوریم” استفاده می‌کنند بسیار ناموفق‌ترند از کسانی که عبارات “دریافت کنیم”، “این شانس داده شده که” و “ما می‌توانیم از پس آن بربیاییم” را به کار می‌برند.

۷- حس کمیابی و ضرورت را به مخاطب القا کنید.

در متن خود از کلماتی استفاده کنید که حس ضرورت ، کمبود زمان و اینکه “این فرصتی طلاییست “را به مخاطب بدهد، البته به نحوی باشد که حس خوبی ایجاد کند نه اینکه حس خود بزرگ بینی به مخاطب القا شود.

۸- متن را کوتاه و سرگرم کننده کنید.

متن شما باید به قدری کوتاه باشد تا از حوصله خواننده خارج نشود ولی نباید مبهم باشد یا اینکه اطلاعات مهم جا افتاده باشد.

۹- یادتان باشد که انتهای متن بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که افراد معمولا وقت و حوصله کافی برای خواندن کامل متن ندارند؛ اما معمولا به انتهای متن شما توجه می‌کنند. پس سعی کنید که انتهای متن خود را به شیوه‌ای بنویسید که به مخاطبان حس خوب و هیجان بدهد.

این اینفوگرافیک گام سوم و چهارم را به صورت خلاصه به شما نشان می‌دهد:

6-Crowdfunding-Pre-launch-Steps3


 گام پنجم: چطور برای پروژه پاداش انتخاب کنیم؟


یکی از ابزارهای قدرتمند برای همراه کردن افراد با ایده تان، پیشنهاد بسته‌های پاداشی (reward) است. شما با پیشنهاد پاداش به نوعی از لطف حمایت‌کننده‌های پروژه تان قدردانی می‌کنید و درواقع انگیزه بیشتری را برای حمایتِ هرچه بیشتر ایده و به اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی و یا حتی معرفی با دوستان و آشنایان ایجاد می‌کنید. پاداش مناسب می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

– نسخه ای از محصول شما: به طور مثال اگر شما می‌خواهید یک اپلیکیشن درست کنید و آن را به صورت پولی در اختیار دیگران بگذارید، می‌توانید نسخه رایگان آن را به حمایت کننده‌ها هدیه بدهید.

–  تجربه هیجان انگیز: فرض کنید شما قصد دارید که کافه ای جدید به راه بیاندازید. یکی از پاداش‌های خوب می‌تواند امتحان کردن یک قهوه رایگان که به روش نوینی تهیه شده در کافه‌ی تازه تاسیس شما باشد.

–  تشکر ویژه: یک پاداش حتی می‌تواند یک کارت پستال تشکر یا یک ماگ با لوگوی طرحتان باشد.

چند نکته را حتما به خاطر داشته باشید:

۱- هرچقدر که پاداش‌های شما ارزشمند تر باشد و هیجان بیشتری را در حمایت کننده‌ها ایجاد کند، طبیعتا انگیزه آنها برای کمک بیشتر به شما و اشتراک گذاری ایده شما با بقیه از طرف آنها بیشتر میشود.پس با دقت بیشتری بسته‌های پاداشی را تعیین کنید.

۲- پاداش‌های پیشنهادی شما باید از قوانین مصوب در ایران تبعیت کند. این بدان معناست که پاداش‌هایی که از نظر قوانین ممنوع محسوب می‌شود نباید انتخاب شوند.

چگونه برای هر رده قیمتی،پاداش مناسب تعیین کنیم؟

شما می‌توانید بسته پاداشی درست کنید. به طور مثال اگر شما ایده‌ای در رابطه با ساخت هدفونی با جدیدترین تکنولوژی هستید، بسته‌های پیشنهادی شما می‌تواند به صورت زیر باشد:

۱- ۵۰ هزار تومان: یک تشکر در وب‌سایت پروژه
۲- ۱۰۰ هزار تومان: بسته ای شامل یک هدفون
۳- ۱۵۰ هزار تومان: بسته‌ای شامل یک هدفون + کیف مخصوص نگهداری
۴- ۳۰۰ هزار تومان: بسته ای شامل دو هدفون + یک هندزفری + کیف مخصوص نگهداری

همچنین یکی از مهم‌ترین امکاناتی که می‌توانید در اختیار حمایت کننده‌ها قرار دهید این است که به طور مثال برای ۲۰ نفر اولی که به شما کمک می‌کنند هدایای ویژه‌ای در نظر بگیرید؛ این کار موجب می‌شود ایده شما سریع‌تر مراحل اولیه تأمین مالی را بگذراند.

یکی از نکات دیگر که در این قسمت باید مورد توجه قرار بگیرد این است که شما باید برای هر بسته پاداشی تعیین کنید که حداکثر تا چه تاریخی این پاداش‌ها به دست حمایت کننده‌ها می‌رسد.


 گام ششم: چطور صفحه پروژه را در وب‌سایت دونیت درست کنیم؟


این بخش شامل چند مرحله است:

 • ثبت نام اولیه
 • تأیید هویت شخصی با ارسال مدارک مورد نیاز
 • اختصاص نام کاربری (یوزرنیم)
 • آپلود محتوای پروژه
 • درخواست تأیید محتوا

در وب‌سایت دونیت تمامی فعالیت‌ها به صورت کاملا اتوماتیک صورت می‌گیرد و هر بخش یه فیلد مشخص دارد که باید پر باشد.

کاربران می‌توانند برای پروژه‌های خود اطلاعات زیر را وارد کنند:

– نام فارسی و انگیسی پروژه
– توضیحات کوتاه
– توضیحات کامل (به همراه امکان قراردادن تصویر، جدول، لینک و …)
– تصاویر پروژه
– فیلم معرفی پروژه (فیلم پروژه می‌تواند در آپارات و یا وب‌سایت‌های مشابه آپلود شود و از طریق لینک در صفحه پروژه انتشار یابد.)
– تیم اجرایی پروژه
– شبکه‌های اجتماعی مرتبط با پروژه
– پاداش‌های مشارکت کنندگان (به همراه اطلاعات تفصیلی هرکدام)
– مبلغ مورد نیاز پروژه
– محدوده زمانی پروژه
– سایر توضیحات مورد نیاز در قالب جدول یا نمودار

دقت داشته باشید که هر چقدر اطلاعات کامل تر باشد امکان جذب حمایت بیشتر می‌شود.

در طراحی جدید وب‌سایت دونیت، تلاش شده است که مباحث مربوط به تجربه کاربری به صورت کامل رعایت شود. تمام تلاش ما برای کاربرانمان، ایجاد یک تجربه خوب در حین کار کردن با وب‌سایت دونیت است. به یاد داشته باشید که دونیت کاملا واکنش ‌گرا (Responsive) است و شما می‌توانید با تمام ابزارهای خود (موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر و حتی تلویزیون‌های هوشمند) به وب‌سایت دونیت و امکانات آن دسترسی داشته باشید.


گام هفتم: پس از انتشار پروژه در دونیت چه باید بکنیم؟


باید دقت داشته باشید که راه اندازی یک کمپین کراودفاندینگ یک کار تمام وقت است. تنها بعد از انتشار پروژه است که بخش اصلی فعالیت شما شروع می‌شود. باید تا جایی که می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی پروژه‌تان را انتشار دهید و سعی کنید تعامل مناسبی با مخاطبانتان برقرار نمایید و در برابر سوالات و یا ابهامات احتمالیشان پاسخگو باشید. استفاده از هشتگ در تمامی شبکه‌های اجتماعی به انتشار بیشتر پروژه شما کمک می‌کند. علاوه بر این، ایجاد یک گروه تلگرامی هم می‌تواند روش مناسبی برای تعامل در خصوص موضوع پروژه باشد.

در ضمن، به یاد داشته باشید که توجه به آمار و ارقام در روزهای مختلف و بازخوردهایی که هر رسانه به شما می‌دهد می‌تواند به شما کمک کند که متوجه شوید مخاطبان شما بیشتر از چه طریقی با پروژه شما آشنا شده‌اند و در نتیجه بیشتر وقت خودتان را بر روی آن رسانه متمرکز کنید. طبق آمار معمول پلتفرم‌های کراودفاندینگ از هر صد نفری که خبر پروژه شما به گوششان می‌رسد و از هر ده نفری که به این خبر عکس العمل مثبت نشان می‌دهد، تنها یک نفر به «حامی» تبدیل می‌شود. پس اگر انتظار دارید که صد و پنجاه حامی داشته باشید باید حداقل ۱۵ هزار نفر از ایده شما و پروژه شما مطلع باشند.

در ضمن… مطمئن باشید که تیم دونیت در تمامی مراحل از شما پشتیبانی می‌کند و با ارائه مشاوره‌های تخصصی سعی می‌کند در حد امکان موفقیت پروژه شما رو تضمین نماید.

به قلم عطیه غفوری

راوی داستان ها و تجربیات دونیت و علاقمند به تمامی موضوعاتی که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها