ایجاد پروژه در دونیت و کارمزدها

پروژه های دونیت و دریافت کارمزد

پروژه های دونیت و دریافت کارمزد

سلام…

حدود یکسال از فعالیت دونیت گذشته و ما در حال اعمال تغییرات بزرگی در دونیت هستیم. این تغییرات شامل وب سایت (پلتفرم و طراحی ظاهری)، مدل فعالیت و البته مدل کسب و کار دونیت هم می شه.

تاحالا سرویس های دونیت، بجز برای تعداد محدودی از کمپین های ویژه، کاملاً رایگان بوده. اما با توجه به تجربه یکسال گذشته به این نتیجه رسیدیم که کاربرهای دونیت، بیش از اینکه به یک پلتفرم درگاه پرداخت احتیاج داشته باشن، به ابزاری نیاز دارن که به وسیله اون بتونن پروژه خودشون رو در معرض دید عموم قرار بدن تا شانس بیشتری برای تامین سرمایه داشته باشن. طبیعتاً فراهم کردن چنین امکانی، برای ما بدون هزینه نیست.

بعضی از هزینه هایی که ما در دونیت باهاشون مواجه هستیم این موارد هستن:

  • محل فعالیت (دفترکار)
  • نیروی انسانی (افرادی که کارهای دونیت رو پیش می برن)
  • هزینه مارکتینگ و تبلیغات (چه برای خود دونیت و چه برای پروژه ها)
  • هزینه های اجرایی (ابزار، مواد مصرفی و …)

از طرف دیگه، دونیت نمونه ای از یک کارآفرینی اجتماعی هست؛ به بیان ساده تر دونیت سعی می کنه علاوه بر تاثیر مثبتی که روی اجتماع ایران داره، استقلال خودش رو حفظ کنه و بتونه هزینه های خودش رو تامین کنه تا خدمات پایداری رو به کاربرها ارائه بده و تاثیرات مثبتش همیشگی باشه. اگر مایلید در مورد کارآفرینی اجتماعی بیشتر بدونید، این پست وبلاگ کاریا رو بخونید.

با توجه به توضیحات بالا، دونیت از تاریخ ۲۹ دیماه ۱۳۹۴ (همزمان با رونمایی نسخه جدید سایت) از کلیه پروژه های موفق (پروژه هایی که در مدت تعیین شده، ۱۰۰% و یا بیشتر از مبلغ درخواستی رو تامین کنن) کارمزد دریافت خواهد کرد.

میزان این کارمزد، بسته به فاکتورهای زیر متغیر خواهد بود، اما هیچ گاه از ۷% تجاوز نخواهد کرد:

  • مبلغ هدف کمپین
  • زمان کمپین
  • قدرت رسانه ای متولی کمپین
  • میزان تاثیرات اجتماعی کمپین

بصورت استاندارد و پیش فرض، درصد کارمزد دونیت بر روی اکثر پروژه ها، ۷ درصد خواهد بود.
مگر اینکه یکی از فاکتورهای فوق، بر روی این درصد، تاثیرگذار باشد.

همچنین این موضوع در صفحه کلیه پروژه ها درج خواهد شد و کلیه مشارکت کنندگان از اختصاص کارمزد به وب سایت دونیت مطلع خواهند شد.

لازم به ذکر است که مشارکت های پرداختی کاربران، به پروژه هایی که موفق نمی شوند (در مدت زمان تغیین شده نمی توانند ۱۰۰% مبلغ پیش بینی شده را جذب کنند) بصورت کامل به حساب کاربری ایشان بازگشت داده می شود. در این صورت، نه متولی کمپین و نه دونیت، مبلغی را دریافت نخواهند کرد.

آیا درآمد زایی به منظور پوشش هزینه ها، از لحاظ شرعی ایراد دارد؟

دونیت یک موسسه خیریه نیست، اما با توجه به ذات فعالیت خود، می توان احکام مشترکی برای آنها صادر کرد.

در اغلب مؤسسه های خیریه مرسوم است که حقوق کارمندان براساس کمک های نقدی مردم به مؤسسه پرداخت می شود. برای عده ای از این کارمندان شبهه ای پیش آمده که آیا بر حقوق دریافتی و یا پاداشی که به آن ها داده می شود اشکالی وجود دارد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در همین رابطه در بخش استفتائات سه تن از مراجع این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. در زیر نظر آیت الله خامنه ای، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله موسوی اردبیلی را می خوانید:
آیت الله خامنه ای:
کمیته امداد امام خمینى(قدّس‏ سرّه) صندوقهایى را در منازل، خیابان‏ها و اماکن عمومى شهر و روستا براى جمع‏آورى صدقات و خیرات و رساندن آنان به دست فقرا و مستحقان قرار داده است. آیا جایز است علاوه بر حقوق ماهیانه و مزایایى که کارکنان کمیته امداد از آن نهاد مى‏گیرند، درصدى از پول‌هاى آن صندوق‏ها به عنوان پاداش به آنان داده شود؟ و آیا جایز است مقدارى از آن پول‌ها به افرادى داده شود که در جمع‏آورى آنها نقش دارند ولى از کارمندان کمیته امداد نیستند؟
پرداخت مقدارى از اموال صندوق‏هاى صدقات به کارکنان و کارمندان کمیته امداد به عنوان پاداش، علاوه بر حقوق ماهیانه‏اى که از آن کمیته مى‏گیرند، اشکال دارد بلکه تا رضایت صاحبان اموال به این کار احراز نشده، جایز نیست، ولى دادن مقدارى از آن به کسانى که در جمع‏آورى موجودى صندوق‏ها کمک مى‏کنند به عنوان اجرت‏المثل کارشان اشکال ندارد، به شرطى که براى جمع‏آورى و رساندن صدقات به افراد مستحق به کمک آنها نیاز باشد، به‌خصوص اگر ظاهر امر نشان دهد که صاحبان اموال راضى به این کار هستند.

آیت الله مکارم شیرازی:
هنگام برگزارى بعضى مراسمات در کمیته امداد حضرت امام(رحمه الله)، مانند جشن عاطفه ها، از کمک هاى جمع آورى شده، مبالغى به عنوان پاداش به پرسنل برگزار کننده پرداخت مى گردد. این کار چه حکمى دارد؟
تنها مى توان اجرت زحمات آنها را از آن کمکها پرداخت کرد.

آیت الله موسوی اردبیلی:
پرداخت حقوق کارمندان موسسات خیریه به صورت درصدی ثابت از کمک های مردم بی آن که کمک کنندگان بدانند چه حکمی دارد؟
اگر در اساس نامه آن موسسه قید شده باشد و آنان که کمک می کنند مبنی بر آن اساس نامه ولو به طور اجمال به آن موسسه کمک می کنند یا به موسسان موسسه وکالت داده باشند که وجهشان را  در مطلق امور خیر هرطور که صلاح بدانند خرج نمایند، برداشت حقوق کارمندان ظاهرا جایز است ولی رعایت متعارف بشود.

 

Twitter LinkedIn  

به قلم

عاشق تکنولوژی های جدید، علاقمند به موضوعات موفقیت و رشد شخصیتی، اهل رانندگی و سفر. و البته در دونیت نقش هماهنگ کننده رو به عهده دارم.

دیدگاه‌ها