کلینیک اتیسم با حمایت های شما تجهیز شد

بازدید تیم دونیت از اولین کلینیک تخصصی اتیسم

بازدید تیم دونیت از اولین کلینیک تخصصی اتیسم

پروژه اتیسم در وبسایت دونیت حدود دو ماه پیش به پایان رسید. این پروژه تونست ۵ روز زودتر از موعد مبلغ مورد نیاز خود رو با کمک حدود ۱۴۰ نفر تامین کنه.

اعضای تیم دونیت روز ۱۵ دی ماه از اولین کلینیک تخصصی اتیسم ایران که اخیرا با کمک و مشارکت حامیان پروژه تونسته بود بخشی از وسایل مورد نیاز خودش رو تامین کنه بازدید کردند. خانم صفا عابدی، مسئول روابط عمومی انجمن، تیم رو در این بازدید همراهی کرد، توضیحات مفیدی در باره این اختلال ارائه داد و به سوالات ما پاسخ گفت.

از دیدگاه خانم عابدی مهارت آموزی به کودکان اوتیسم به شدت دشواره و ظرافت ها و نکات مخصوص به خودش رو داره؛ مهمترین مشکلی که سد راه پیشرفت این کودکان می شه مقاومت والدین در قبول این اختلال و  نگرانی ها و بعضا احساس شرم از این اتفاق طبیعیه که باعث می شه طول عمر مفید و طلایی برای مهارت آموزی از بین بره. خانم عابدی گفت کمک به کودکان اتیستیک برای اینکه در بزرگسالی بتونن زندگی مستقلی داشته باشند مهم ترین هدف خدمات کاردرمانی و توانبخشی انجمنه. در حقیقت به نظر اون با وجود اینکه این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذاره، افراد دارای این اختلال در صورت تشخیص به موقع و گذراندن دوره مهارت آموزی، قادر به تحصیل، کار و سایر فعالیت های اجتماعی خواهند بود.

بخشی از صحبت های خانم عابدی رو می تونید در این ویدئو ببینید.

ما از دستگاه ها و تجهیزاتی که با بودجه تامین شده توسط حامیان پروژه در دونیت برای کلینیک اتیسم خریداری شده بود بازدید کردیم. (امکان عکسبرداری از بعضی از تجهیزات وجود نداشت.)

photo_2016-01-12_15-10-28 copy

علاوه بر این، در بازدید از کلینیک،  با یک فرد مبتلا به اتیسم به نام تورج آشنا شدیم که در اثر توجه به موقع خانواده تونسته بود تا حدود زیادی پیشرفت کنه و مستقل بشه. علاقه و استعداد تورج در نواختن کی بورد باعث شده بود که مربیانش به این فکر بیفتن که ممکنه اون بتونه با صفحه کلید کامپیوتر خوب کار کنه. تورج حالا رسما تایپیست انجمنه و تمامی فعالیت های تایپی موسسه بر عهده اونه.

در انتهای بازدید تورج برای ما شعری را به صورت دکلمه خوند که روابط انسانی را از دیدگاه یک فرد مبتلا به اتیسم تشریح می کرد. شعرخوانی او بسیار تاثیرگذار بود و انگیزه ای شد تا ما سعی کنیم تجربه ها و اطلاعاتی رو که به واسطه این پروژه به دست آوردیم با آدمهای بیشتری به اشتراک بگذاریم و در گسترش اطلاعات عمومی جامعه نسبت به این اختلال سهیم باشیم.

از تمامی کسانی که در طول مدت این پروژه با حمایت های مادی و معنوی خود پشتیبان دونیت و انجمن اتیسم ایران بودند بینهایت ممنونیم و امیدواریم این پروژه نقطه آغازی برای ایجاد تغییرات بزرگتر باشه.

به قلم عطیه غفوری

راوی داستان ها و تجربیات دونیت و علاقمند به تمامی موضوعاتی که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطالب رو هم مطالعه کنید:

دیدگاه‌ها