دونِیت ابزار تحقق آرزوهای شماست

بستن ویدیو

دونِیت چیست؟ دونِیت یک پلتفرم کراودفاندینگ ایرانی است که در حال حاضر بر روی تامین سرمایه پروژه هایی که تاثیرات اجتماعی دارند، تمرکز کرده است.

کراودفاندینگ چیست؟ جذب سرمایه جمعی یاCrowdfunding از دو واژه ی crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین سرمایه تشکیل شده است. جذب سرمایه جمعی در واقع کمپینی جهت دریافت حمایت مالی افراد مختلف جامعه به خصوص کاربران اینترنت از یک پروژه ازطریق پرداخت بخشی از سرمایه ی مورد نیاز برای اجرای آن پروژه می باشد. کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان، استارتاپ ها و صاحبان ایده وکسب و کارهای نوپا مناسب است. در یک پروژه ی کراود فاندینگ کارآفرین یا صاحب ایده، ایده ی خود را مطرح کرده و کمپین خود را راه اندازی می کند و افراد و گروه ها از طریق حمایت های مالی خود سرمایه ی مورد نیاز وی را تامین می کنند.

بنابراین دریک پروژه ی کراود فاندینگ سه گروه مشارکت دارند:
صاحب ایده که شروع کننده ی پروژه است.
افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند.
سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع می کند.

کراودفاندینگ را می توان معادل گلریزان سنتی در ایران دانست. منبع: وب سایت کراودفاندینگ دات آی آر

سوالات متداول

دونیت ابزاری است برای تأمین سرمایه از عموم مردم برای پروژه‌هایی که تاثیرات اجتماعی دارند. به زبان ساده‌تر، مؤسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد، ارگان‌های دولتی، فعالان اجتماعی، و اشخاص، پروژه‌های مورد نظر خود را با سازوکار مشخصی بر روی وب‌سایت دونیت قرار می‌دهند و سایر اعضا و بازدیدکنندگان دونیت نیز، در صورت تمایل، با توجه به علاقه و دغدغه خود، مبلغی را به پروژه‌ها پرداخت می‌کنند. پس از جمع‌آوری کامل مبلغ مورد نیاز پروژه، ایجاد کننده‌ی پروژه مبلغ را دریافت می‌کند و پروژه را اجرا می‌نماید.

پروژه‌ها از دید دونیت تعریف مشخصی دارند: جمع‌آوری "مبلغی مشخص" در "مدت زمان مشخص" برای "هدف مشخص"

  برای مثال موارد زیر می‌‌توانند در قالب پروژه تعریف شوند:
 • - "تأمین مبلغ 10 میلیون تومان طی مدت یک ماه، برای بازسازی مدرسه آسیب‌دیده در روستای زلزله‌زده عاشقلو"
 • - "تأمین مبلغ 50 میلیون تومان طی مدت 3 ماه برای ساخت نمونه اولیه کاتالیزور کاهش‌دهنده آلودگی هوا"
  و موارد زیر نمی‌توانند در قالب پروژه تعریف شوند:
 • - جذب حمایت برای یک اپلیکیشین موبایل که قبلاً ایجاد شده است. (به دلیل عدم وجود زمان و مبلغ هدف مشخص)
 • - جذب 10 میلیون تومان سرمایه برای بهبود شرایط زندگی کودکان بی‌سرپرست (به دلیل عدم مشخص بودن جزئیات هدف و محدوده زمانی جذب حمایت)

در حال حاضر، دونیت تنها پروژه‌هایی را می‌پذیرد که به نوعی تأثیر اجتماعی داشته باشند و در یکی از دسته‌بندی‌های پنج گانه دونیت قرار بگیرند.
منظور از تأثیر اجتماعی این است که اجرای پروژه، باعث بهتر شدن شرایط کشور یا یک منطقه مشخص شود. ما اعتقاد داریم که می‌توانیم با ایجاد تعداد زیادی تأثیر کوچک، در نهایت تأثیر چشم‌گیری در کل جامعه ایران داشته باشیم.
دونیت از پذیرش پروژه‌هایی که صرفاً بر روی زندگی یک فرد و یا یک خانواده تأثیر می‌گذارند، معذور است.
البته پروژه هایی غیر از پروژه های ذکر شده (مانند تامین سرمایه برای یک استارتاپ و …) نیز با شرایط خاصی می توانند بر روی پلتفرم دونیت به جذب سرمایه بپردازند.

پروژه‌های دونیت از سازمان‌های خیریه‌ی رسمی، سازمان‌های مردم نهاد (NGO یا سمن‌ها)، ارگان‌های دولتی و فعالان اجتماعی دریافت می‌شوند.
لازم به ذکر است که همه افراد می‌توانند در دونیت پروژه تعریف کنند؛ اما پروژه‌هایی که توسط اشخاص حقیقی (فعالان اجتماعی) ایجاد می‌شود، برای شروع به جذب سرمایه، می‌بایست از مرحله داوری عمومی(Crowd Judgement) بگذرند.

ما اعتقاد داریم که هر فرد می‌تواند به اندازه خودش در وضعیت اجتماعی ایران اثرگذار باشد. به همین دلیل، برای اولین بار در پلتفرم های تامین مالی جمعی، این امکان دیده شده است که افراد حقیقی نیز بتوانند پروژه‌های اجتماعیِ مد نظر خود را تعریف کنند. اما با هدف جلوگیری از ایجاد پروژه‌هایی که به اندازه کافی جدی گرفته نشده‌‌اند و ساختارمند نیستند، فیلتری تحتِ نام داوری عمومی تعریف شده است.
هر پروژه‌ای که توسط افراد حقیقی ساخته می‌شود، می‌بایست قبل از شروع به جذب سرمایه، به میزان مشخصی، رأی مثبت از کاربران عضو دونیت دریافت کند. این حدنصاب، خروجی فرمولی ست که فاکتورهایی از این دست، برخی متغیرهای آن هستند:

 • 1- مبلغ هدف پروژه
 • 2- مدت زمان هدف پروژه
 • 3- تعداد پروژه‌های موفق پیشین
 • 4- تعداد حامیان پروژه‌های پیشین
 • 5- تعداد حمایت‌ها از سایر پروژه‌ها
 • 6- مبالغ جمع‌آوری شده در پروژه‌های موفق پیشین
 • 7- پروژه‌های موفق پیشین

بله. دونیت با هدف استمرار فعالیت‌های خود، مثل هر بنگاه اقتصادی دیگری، از دریافت کارمزد از مبالغ تأمین شده برای پروژه‌ها و پروفایل‌ها به عنوان روش درآمدزایی استفاده می‌کند. به طور "میانگین"، دونیت 7 درصد از مبالغ جمع‌آوری شده برای پروژه‌ها و پروفایل‌ها را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. همچنین استفتائات لازم از مراجع محترم تقلید انجام شده و همگی بر این موضوع تاکید داشتند که در صورت اطلاع صاحبین مبالغ(متولیان پروژه‌ها و صاحبین پروفایل‌ها) برداشت کارمزد از مبالغ، به لحاظ شرعی کاملاً بلامانع است.

خیر! دونیت تنها ابزار و سکوی لازم را برای ارتباط شما با حامیان احتمالی (که عمدتاً از مخاطبین خود شما هستند) در اختیار شما می‌گذارد و خودش به هیچ شخصیت حقیقی، حقوقی و یا پروژه‌ای به صورت مستقیم پرداختی نخواهد داشت. اما بسته به نوع پروژه و با صلاحدید خود امکان دارد با انجام تبلیغات هدفمند، برای پروژههای موجود در وب‌سایت حمایت جذب کند.

در بلاگ دونیت مطالب آموزنده‌ای با موضوع تامین سرمایه جمعی توسط تیم دونیت نوشته شده است. برای رسیدن به جواب پرسش‌هایی از این قبیل، بلاگ دونیت به عنوان قدیمی‌ترین مرجع محتوای مرتبط با جمع سپاری مالی در وب فارسی، منبع خوبی برای شروع است. خلاصه ای از تمامی مطالب منتشر شده در بلاگ دونیت در این خصوص را می توانید اینجابخوانید.

خیر، کارمزد تنها پس از اتمام موفقیت آمیز پروژه‌ها و در هنگام انتقال وجه به حساب متولیان پروژه ها از ایشان دریافت می‌شود.

به طور کلی از دو طریق می‌توان در دونیت حمایت مالی دریافت کرد:
1- ایجاد پروژه
2- با استفاده از صفحه پروفایل
در صورتی که هدف شما در قالب یک پروژه قابل تعریف است، بهتر است که یک پروژه ایجاد کنید، چرا که پروژه‌ها در قسمت‌های مختلف سایت دونیت نمایش داده می‌شوند و احتمال جذب حمایت بالاتری دارند. علاوه بر این شما می‌توانید برای حامیان پروژه خود پاداش تعریف کنید، فیلمی از فعالیت‌های خود را به آنها نمایش دهید و یا از امکانات دیگری استفاده کنید که در پروفایل‌ها وجود ندارد.
اما در صورتی که هدف شما به هر دلیل در قالب یک پروژه قابل تعریف نیست، شما می‌توانید از صفحه پروفایل خود حمایت دریافت کنید.
کاربران با داشتن آدرس پروفایل شما (مثلا: 2nate.com/Yashar) می‌توانند به صورت مستقیم از شما حمایت کنند. در این حالت هیچ محدودیتی در میزان حمایت‌های دریافتی و زمان آن وجود ندارد و شما می‌توانید به طور مستمر و همیشگی، از صفحه پروفایل خود حمایت دریافت کنید. این امکان برای کلیه پروفایل‌ها (چه شخصیت‌های حقیقی، چه تیم‌ها و چه شخصیت‌های حقوقی) وجود دارد.

کلیه حامیان می‌توانند با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب که رمز اینترنتی آنها فعال شده باشد، از پروژه‌های فعال دونیت حمایت کنند.
همچنین در صورت وجود مبلغی در حساب کاربری، می توانند مبلغی از آن موجودی را نیز به پروژه های فعال اختصاص دهند.
همچنین با کارت های هدیه دونیت که در حال حاضر در رویدادهای خاصی توسط اعضای دونیت اهدا می شود نیز می توان در پروژه ها مشارکت کرد.
بزودی روش های دیگری برای پرداخت و مشارکت در پروژه ها ارائه خواهد شد.

ما صرفاً تسویه حساب را به شماره حسابی انجام می‌دهیم که متعلق به شخص متولی پروژه و یا پروفایل باشد. به عناون مثال، کاربری نمی‌تواند با هویت رضا احمدی در سایت دونیت عضو شود و شماره حساب فردی با هویت محسن ملایری را ارائه کند.
بنابراین می‌توانند اطمینان داشته باشید که مبلغ پرداختی شما اولا حتما به دست ما خواهد رسید و ثانیا ما مبلغ پرداختی شما را به حساب شخص مورد نظر شما (چه حقیقی و چه حقوقی) واریز خواهیم کرد.
همچنین بعد از موفقیت پروژه‌ها، به صورت دوره‌ای، گزارش‌هایی برای حامیان مشارکت‌کننده در آن پروژه ارسال می‌شود تا آنها همواره در جریان روند اجرای پروژه باشند و تاثیرگذاری خود را مشاهده کنند.

در حال حاضر، همه پروژه‌ها در دونیت از اصل "همه یا هیچ" (All or Nothing) پیروی می‌کنند. این بدین معناست که در صورتی که پروژه، در مدت زمان در نظر گرفته شده بتواند100 درصد و یا بیشتر از مبلغ هدف را جمع‌آوری کند، پروژه موفق تلقی شده و مبلغ تأمین شده پس از کسر کارمزد، به حساب متولی پروژه واریز می‌شود.
اما پروژه‌هایی که نتوانند موفق شوند (در مدت تعیین شده نتوانند 100% مبلغ هدف را تأمین کنند) پروژه شکست خورده تلقی شده و کلیه مبالغ پرداختی حامیان، به حساب آنها در وب‌سایت دونیت بازگشت داده می‌شود.
حامیان نیز می‌توانند مبلغ بازگشت داده شده را به پروژه دیگری اختصاص داده و یا برای آن درخواست واریز به حساب بانکی ارسال کنند تا مبلغ به حساب بانکی ایشان بازگشت داده شود.

دونیت در کنار فعالیت خود به عنوان یک پلتفرم تأمین سرمایه جمعی، به بحث فرهنگ‌سازی و معرفی Crowdfunding نیز می‌پردازد.
گوشه‌ای از این تلاش ها، با هدف آموزش راه‌اندازی پروژه‌های موفق در پلتفرم‌های تأمین سرمایه جمعی در بلاگ دونیت در دسترس است.
پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در وبلاگ دونیت به دنبال جواب سوالات خود باشید. نهایتاً در صورتی که همچنان ابهام و یا سوالی برای شما وجود داشته باشد، خوشحال می‌شویم به شما کمک کنیم. کافیست با ما تماس بگیرید.

عضویت در دونیت به دو شکل است: عضویت حقیقی و عضویت حقوقی. برای عضویت حقوقی در دونیت می‌بایست در ابتدا شخص حقیقی به عنوان نماینده‌ای از شخصیت حقوقی در وب‌سایت دونیت عضو شود و با ارسال تصویر کارت ملی، هویت خود را تأیید کند. عضویت در دونیت تنها برای اشخاصی امکانپذیر است که به سن قانونی رسیده باشند. پس از آن می‌تواند، یک شخصیت حقوقی ایجاد کند و خود را نماینده آن شخصیت حقوقی معرفی کند.
شخصیت‌های حقوقی پیش‌بینی شده در دونیت سازمان خیریه رسمی، سازمان مردم‌نهاد (NGO یا سمن)، شرکت خصوصی و ارگان‌های دولتی هستند.
بدیهی است که برای ایجاد هر یک از شخصیت‌های حقوقی ذکر شده، نیاز به ارائه مدارک خاصی است که در هنگام درخواست ایجاد شخصیت حقوقی اعلام می‌شود.

بعد از ثبت نام در دونیت، با ارسال تصویر کارت ملی و تکمیل اطلاعات لازم (از قسمت ویرایش پروفایل) و پس از بررسی مدیران دونیت، حساب کاربری شما به حساب تأیید شده تغییر داده می‌شود.

برای اینکه فقط کاربرانی امکان ساخت پروژه و یا دریافت حمایت از طریق پروفایل را دارند که حساب کاربری و در واقع هویت آنها تأیید شده باشد. در غیر این صورت این کاربران تنها می توانند به عنوان حامی به پروژه‌های دیگر دونیت کمک کنند.

خیر. دونیت صرفا بستری برای ارائه پروژه‌های مؤثر بر جامعه است و نمی توان به صورت مستقیم در آن، تبلیغ یک محصول و یا هر چیز دیگری قرار داد مگر اینکه قصد داشته باشید سرمایه لازم برای تولید و یا گسترش محصول خود را از طریق پلتفرم دونیت تامین کنید.

بله. قبل از انجام هر حمایت، حامیان این امکان را دارند که اطلاعات خود را که شامل نام، نام خانوادگی و آدرس ایمیل می‌شود، در اختیار صاحب و یا متولی پروژه قرار دهند. از این رو می‌توانید با ارسال ایمیل و یا امکانات ارتباط در وب‌سایت دونیت برای انجام مکاتبات کمک بگیرید.