سیستم تبادل و نگهداری تصاویر پزشکی (PACS)

سیستم تبادل و نگهداری تصاویر پزشکی (PACS)

سیستم PACS نرم افزاری است که وظیفه تبادل و ذخیره تصاویر پزشکی را در بیمارستان ها و مراکز تصویر برداری بر عهده دارد. این نرم افزار تا کنون از کشورهای اروپایی با هزینه های هنگفتی وارد کشور می شده است. در صدد آنیم که برای اولین بار این نرم افزار را در ایران تولید کنیم.

هنوز هیچی

از 30,000,000 تومان

90 روز

زمان باقی مانده

0 نفر

حامی پروژه

0%
0% کامل شده

با اطمینان حمایت کنید

در صورت عدم موفقیت پروژه در تامین مبلغ هدف، حمایت پرداختی به حساب شما در دونیت بازگشت داده خواهد شد.

بانی پروژه

سیستم تبادل و نگهداری تصاویر پزشکی (PACS)

به نام خدا

 

سیستم PACS

یکی از موضوعاتی که به طور جدی در امر مدیریت بیمارستانی مورد توجه قرار دارد، موضوع بايگاني تصاویر پزشکی است. هرساله حجم بالایی از تصاویر اعم از MRI، سی تی اسکن و رادیوگرافی در بیمارستان‌ها تهیه می شود که بايگاني، ذخیره‌سازی و بازیابی آن‌ها، علاوه بر زمان بر بودن، هزینة زیادی را به بیمارستان‌ها تحمیل می کند.


مطابق مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تصاویر پزشکی باید به مدت 10 سال در بیمارستان‌ها نگهداری شوند. بیمارستانهایی که حجم فعالیت واحد رادیولوژی آن و تصاویری که سالانه در آن‌جا تهیه می شوند، قابل ملاحظه است. این امر مشکلات بسیاری از جنبة تأمين فضای کافی برای نگهداري تصاویر و هم‌چنين زمان-بر بودن بازیابی یک تصویر از میان انبوه تصاویر بایگانی‌شده، ایجاد می کند. از سوي دیگر به دلیل وارداتی بودن فیلم های رادیولوژی، هزینة تحمیل‌شده به بیمارستان براي تهیة فیلم های آرشیو، لوازم جانبی مورد نیاز و هم‌چنين كاركنان فعال در این واحد بسیار زیاد است.وجود چنين مشكلاتي باعث شد تا بهره گیری از سیستم Pacs، به عنوان يك گزينة هوشمندانه در امر بايگاني تصاویر پزشکی، در دستور كار بیمارستانها قرار گيرد .سیستم Pacs، نرم افزاری برای بایگانی و بازیابی تصاویر پزشکی است که با اضافه کردن قابلیت‌ها و ابزارهای جانبی به آن، می تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد.

پروژه ای که قرار است پیاده سازی شود شامل دو بخش PACS Server مربوط به ارتباطات بین دستگاه های تصویر برداری و server نرم افزار است و بخش دیگر PACS Viewer برای فراخوانی اطلاعات و نمایش تصویر است و همچنین ابزارهای تشخیصی ارائه می دهد.

 

هدف و موضوع پروژه

تا کنون این نرم افزار از کشورهای اروپایی و آمریکایی با هزینه های بسیار بالایی وارد می شده که در نتیجه ی آن ارز بسیار زیادی از کشور خارج می شده است. و هیچ نمونه داخلی وجود ندارد که بتواند با نمونه های خارجی رقابت کند.

ما قصد داریم با پیاده سازی این نرم افزار به صورت کاملا مستقل آن را با قیمتی بسیار پایین تر از نمونه های خارجی در اختیار مراکز پزشکی قرار دهیم.

از نکات مهم قابل ذکر امکان سفارشی سازی و تغییرات برای تمام پزشکان محترم توسط این محصول وجود خواهد داشت.

 

مراحل پروژه

در حال حاضر تیم ما اطلاعات زیادی در مورد نحوه پیاده سازی این نرم افزار جمع آوری کرده است.

تیم ما پس از تکمیل جمع آوری اطلاعات و مکاتبات با تیم های خارجی تولید کننده این محصول به پیاده سازی این محصول خواهد پرداخت و پس از اتمام اجرای آن محصول نهایی در چندین مرکز منتخب مستقر خواهد شد.

 

معرفی متولی پروژه

تیم ما از 3 نفر تشکیل شده است:

- علی فرهودی: فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات و مدیر و برنامه نویس ارشد پروژه. تجربه های مشابهی در هدایت تیم و پیاده سازی محصولات مشابه داشته است.

- الناز عرفانی: فارغ التحصیل رشته پرستاری و مسئول جمع آوری اطلاعات و بررسی درخواست های و نیازهای مراکز تصویر برداری.

- نوید نادری: فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات و برنامه نویس کمکی پروژه.

 

پروژه در حال حاضر در چه مرحله‌ای است؟

در حال حاضر تمام افراد تیم در حال جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در مورد PACS و همچنین بررسی ابزارهای مورد نیاز جهت پیاده سازی نرم افزار هستیم. پس از انجام بررسی ها طراحی نمونه ی اولیه (MVP) از نرم افزار در دستور کار قرار می گیرد.

 

برای انجام این پروژه، به چه میزان مشارکت مالی نیاز است؟

هزینه برآورد شده برای پروژه 30 میلیون تومان است

 

مبلغ مورد نیاز "دقیقاً" صرف چه اموری خواهد شد؟

زمان تخمینی برای اتمام پروژه ده ماه است و هزینه در نظر گرفته شده صرفا هزینه زمان و انرژی تیم سه نفره در مدت 10 ماه فعالیت است.

 

مزیت طرح نسبت به طرح های مشابه

همانطور که بیان شد نمونه های خارجی این محصول با قیمت های بسیار بالایی (در حدود 50 میلیون تومان) به ازای هر نسخه وارد کشور می شود و نمونه داخلی مشابه وجود ندارد.

در طول مدت تحقیق درباره پروژه متوجه نیازهای بسیاری از پزشکان ایرانی شده ایم که در نمونه های خارجی وجود ندارد.

پیاده سازی این طرح علاوه بر کاهش هزینه ها برای بیمارستان ها و جلوگیری از خروج ارز به خارج از کشور بسیاری از نیازهای پزشکان ایرانی را هم برطرف می کند.

نکته ی قابل ذکر این است که ابزارهای نمایشی و تشخیصی در نظر گرفته شده برای پیاده سازی کاملا بر اساس استانداردهای جهانی (dicom3) است و محصول نهایی قابل رقابت و مقایسه با نمونه های مشابه خارجی خواهد بود. بخش نمایشگر تصاویر به صورت تحت وب پیاده سازی می شود و به پزشکان این اجازه را می دهد که حتی از طریق ارتباط از راه دور (remote) به این ابزار دسترسی داشته باشند که این امکان در نمونه های خارجی نیز کمتر دیده شده است.

پیش بینی می شود امکان صادرات این محصول نیز در صورت حمایت دولت، فراهم شود.

 

مدل درآمدی

تیم مسئول پروژه و همچنین افرادی که در آینده به پروژه اضافه می شوند از طریق استقرار و پشتیبانی این محصول به درآمدزایی خواهد پرداخت.

 

در ازای مشارکت، چه چیزی عاید مشارکت کنندگان

کمک به جلوگیری از خروج ارز، کمک و یاری تیم مسئول پروژه و اشتغال زایی برای آنان و دیگر افراد، کاهش هزینه های بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری، پیشرفت کشور دز زمینه علمی و پزشکی